REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKongres upublicznił sms-y wysyłane do Trumpa podczas szturmu na Kapitol

Kongres upublicznił sms-y wysyłane do Trumpa podczas szturmu na Kapitol

-

Donald Trump Jr. oraz publicyści telewizji Fox News gorączkowo apelowali do prezydenta Donalda Trumpa, by uspokoił tłum jego sympatyków atakujących Kapitol 6 stycznia – wynika z sms-ów upublicznionych w poniedziałek przez komisję śledczą Kongresu ds. wydarzeń z 6 stycznia.

W poniedziałek komisja zagłosowała za zwróceniem się do prokuratury o postawienie zarzutów za odmowę złożenia zeznań byłemu szefowi personelu Białego Domu Markowi Meadowsowi. Zanim Meadows ostatecznie odmówił współpracy z komisją, przekazał jej tysiące sms-ów i emaili, część z których odczytano podczas poniedziałkowego posiedzenia.
“On [prezydent Trump] musi jak najszybciej potępić to g…” – pisał do Meadowsa tuż po rozpoczęciu oblężenia Kapitolu syn prezydenta Trumpa, Donald Jr. “Potrzebujemy przemówienia z Gabinetu Owalnego. On musi teraz przewodzić. To wszystko poszło za daleko i wymknęło się spod kontroli” – dodawał.
Podobne wiadomości wysyłali również czołowi publicyści konserwatywnej telewizji Fox News Sean Hannity, Laura Ingraham i Brian Kilmeade.
“Mark, prezydent musi powiedzieć ludziom w Kapitolu, żeby poszli do domu. To krzywdzi nas wszystkich. On niszczy swój dorobek” – pisała Ingraham.
Komisja opublikowała też zanonimizowane sms-y od republikańskich kongresmenów przebywających w tym czasie w obleganym Kapitolu.
“Mark, protestujący dosłownie szturmują Kapitol. Wyłamują okna i drzwi, wbiegają do środka. Czy Trump coś powie?” – pisał jeden z legislatorów.
Jak podkreśliła wiceprzewodnicząca komisji śledczej, republikańska kongresmenka Liz Cheney, mimo gorączkowych próśb ze strony swoich sojuszników, ówczesny prezydent przez ponad trzy godziny zwlekał z działaniem. Ostatecznie opublikował nagrane na wideo orędzie, w którym zaapelował do demonstrantów, by poszli do domu, jednocześnie jednak podtrzymując swoją narrację o “ukradzionych” wyborach.
“Godziny mijały bez koniecznych działań prezydenta. Te sms-y są kolejnym dowodem na najwyższe zaniedbanie obowiązków prezydenta Trumpa przez te 187 minut” – oceniła Cheney.
W poniedziałek komisja śledcza jednogłośnie poparła wniosek o złożenie zawiadomienia do prokuratury wobec Meadowsa za odmowę współpracy z komisją. We wtorek wniosek ten poprze w głosowaniu prawdopodobnie Izba Reprezentantów. Jeśli to się stanie, Meadows będzie drugą osobą, którą to spotka. Wcześniej podobny wniosek złożono wobec byłego doradcy Trumpa Steve’a Bannona. W listopadzie Bannon usłyszał zarzuty w tej sprawie, za którą grozi mu od 1 do 12 miesięcy więzienia.
Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Demokraci, L.Cheney, A.Kinzinger i wielu innych nie potrafią żyć normalnie i potrzebują Trumpa jak ryby wody. Ta nienawiść jest podstawą ich egzystencji. Pan Górzyński pisze pięknie o smsach do Trumpa, ale nie wspomina nic, że 5 stycznia Trump proponował 10 tys. Gwardii Narodowej dla ochrony Kapitolu. Pelosi i Schumer nie skorzystali z tego i należy postawić pytanie dlaczego? Można wysnuć z tego wniosek, że planowano prowokację dla skompromitowania Trumpa.

REKLAMA

2103078378 views

REKLAMA

2103078611 views

REKLAMA

2104875003 views

REKLAMA

2103078754 views

REKLAMA

2103078854 views

REKLAMA

2103078963 views