REKLAMA

2115369868 views

REKLAMA

2115369867 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKongres przyznał 15,25 mld USD na pomoc dla ofiar huraganu

Kongres przyznał 15,25 mld USD na pomoc dla ofiar huraganu

-

Ewakuacja mieszkańców Houston fot. EPA-EFE/LT. ZACHARY WEST

Izba Reprezentantów zatwierdziła w piątek ustawę o przeznaczeniu na pomoc dla ofiar huraganu Harvey 15,25 mld USD. Ustawa Kongresu przewiduje także podniesienie limitu zadłużenia rządu i dalsze finansowanie jego działalności do 8 grudnia br.

REKLAMA

Izba Reprezentantów początkowo zamierzała przeznaczyć 7,25 mld USD na pierwszą ratę pomocy ofiarom huraganu Harvey, który spowodował powodzie w stanie Teksas oraz na części terenów stanu Luizjana. O taką kwotę wystąpił Biały Dom.

Senat podczas czwartkowej dyskusji nad swoim projektem ustawy o pomocy powodzianom prawie podwoił wysokość pierwszej raty pomocy dla ofiar huraganu z 7,25 mld USD do 15,25 mld USD.

Przywódca republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell uzasadnił podwojenie wysokości pierwszej raty pomocy dla ofiar huraganu przez izbę wyższą parlamentu dodatkowymi potrzebami Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) związanymi z zagrożeniem, jakie stanowi Irma, kolejny huragan zbliżający się do wybrzeży USA.

Irma, zdaniem synoptyków jeden z najgroźniejszych huraganów w historii, prawdopodobnie uderzy w wybrzeża Florydy w sobotę z wiatrami przekraczającymi prędkość 250 km na godzinę.

Widmo huraganu Irma było nieustannie obecne podczas piątkowych obrad Izby Reprezentantów. Głosowanie nad ustawą o przyznaniu doraźnej pomocy ofiarom huraganu, a właściwie huraganów, zostało przyśpieszone, aby ustawodawcy reprezentujący w Kongresie stany południowego wschodu amerykańskiej federacji mogli powrócić do swoich okręgów i wyborców przed atakiem Irmy.

Przyjęta jeszcze przed południem ostateczna wersja ustawy o pomocy dla ofiar huraganu obejmuje także ustalenia budżetowe zaakceptowane w ramach zaskakującego porozumienia prezydenta USA Donalda Trumpa z jego do tej pory najbardziej zaciekłymi przeciwnikami politycznymi, przywódcami Partii Demokratycznej w Kongresie.

Porozumienie osiągnięte podczas środowego spotkania Trumpa z przywódczynią mniejszości demokratycznej w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi i przywódcą demokratycznej mniejszości w Senacie Charlesem Schumerem doprowadziło do powiązania w ustawie doraźnej pomocy dla ofiar huraganu Harvey z tymczasowym podwyższeniem, zgodnie z wysokością bieżących wydatków, pułapu zadłużenia rządu federalnego i dalszym finansowaniem jego działalności do 8 grudnia.

Obecny pułap zadłużenia – limit kredytu rządu federalnego – wynoszący 19,8 bilionów dolarów wyczerpałby się na początku października i wtedy rząd federalny nie byłby w stanie płacić pensji pracownikom federalnym ani finansować swoich wydatków.

Dzięki porozumieniu Trumpa z przywódcami Partii Demokratycznej w Kongresie na trzy miesiące, do 8 grudnia, została także odsunięta bardzo realna groźba zawieszenia działalności rządu federalnego, tzw. shutdownu.

Rząd federalny musiałby zawiesić działalność w przypadku, gdyby Kongres do 30 września, kiedy w USA kończy się rok budżetowy, nie zdołał przyjąć ustawy budżetowej na rok 2018 bądź ustaw zapewniających rządowi federalnemu dalszą płynność finansową.

Za przyjęciem ustawy w jej ostatecznej, uzgodnionej przez Izbę i Senat formie głosowało 316 kongresmenów (w tym wszyscy reprezentujący w Izbie Reprezentantów Partię Demokratyczną); przeciw przyjęciu tej ustawy głosowało 90 deputowanych, wszyscy reprezentowali mającą większość w Izbie Reprezentantów Partię Republikańską.

Głosy 90 Republikanów przeciw przyjęciu ustawy były symbolicznym protestem przedstawicieli konserwatywnego skrzydła Partii Republikańskiej wobec porozumienia Trumpa z przywódcami Demokratów.

Zdaniem 90 Republikanów, którzy głosowali przeciw przyjęciu ustawy, porozumienie prezydenta z przywódcami Partii Demokratycznej w Kongresie było zwycięstwem opozycji, która bez większych targów otrzymała od Trumpa wszystko, czego chciała, nie oferując ze swojej strony żadnych ustępstw.

REKLAMA

2116657683 views

REKLAMA

REKLAMA

2116657882 views

REKLAMA

REKLAMA

2118454251 views

REKLAMA

2116657990 views

REKLAMA

2116658075 views

REKLAMA

2116658163 views