REKLAMA

2129212195 views

REKLAMA

2129212194 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKoncern Volkswagen utrudnia śledczym dochodzenie?

Koncern Volkswagen utrudnia śledczym dochodzenie?

-

fot.Boris Roessler/EPA
fot.Boris Roessler/EPA

Koncern Volkswagen odmawia udostępnienia e-maili i innej korespondencji swego kierownictwa amerykańskiej prokuraturze prowadzącej dochodzenie w sprawie manipulowania przez niego pomiarami emisji spalin – poinformował dziennik “New York Times”.

REKLAMA

Powołał się on na przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości kilku amerykańskich stanów. Według nich podstawą do takiego sabotowania działań śledczych mają być niemieckie przepisy o ochronie prywatności.

Jak zaznacza “New York Times”, doniesienia te sygnalizują punkt zwrotny w mocno już napiętych stosunkach Volkswagena z amerykańskim aparatem dochodzeniowym po oficjalnym ogłoszeniu przez ministerstwo sprawiedliwości w tym tygodniu, że koncern “wywierał wpływ na śledztwo i utrudniał je” oraz dostarczał “mylących informacji”.

Na początku września Volkswagen przyznał się do postawionych mu przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) zarzutów, że w swych samochodach z silnikami Diesla instalował zabezpieczenia przed nadmierną emisją tlenków azotu podczas testów. Ujawnienie tego faktu wywołało najpoważniejszy na przestrzeni ostatnich lat skandal w globalnej branży motoryzacyjnej.

Ministerstwo sprawiedliwości USA wniosło w poniedziałek cywilny pozew przeciwko Volkswagenowi w związku z manipulowaniem pomiarami emisji tlenków azotu. Pozew wymienia cztery czyny stanowiące naruszenie ustawy o ochronie powietrza (Clean Air Act), w tym manipulowanie systemem kontroli spalin i lekceważenie obowiązku zawiadamiania o takim procederze.

Według cytowanych przez “New York Times” śledczych Volkswagen utrudnia im ustalenie, które osoby z jego kierownictwa wiedziały o tych manipulacjach lub zezwalały na nie. W razie udowodnienia, że członkowie zarządu firmy sankcjonowali takie praktyki, sądy mogłyby jeszcze podwyższyć kwoty odszkodowań.

“Nasza cierpliwość wobec Volkswagena kończy się” – powiedział gazecie prokurator generalny stanu Nowy Jork Eric Schneiderman.

Rzecznik Volkswagena odmówił komentarza w tej sprawie. “Ponieważ chodzi o trwające dochodzenie, nie możemy się wypowiadać na ten temat. Jesteśmy jednak w stałym kontakcie z amerykańskimi władzami” – powiedział agencji dpa. (PAP)

REKLAMA

2121550808 views

REKLAMA

REKLAMA

2121550828 views

REKLAMA

REKLAMA

2123347148 views

REKLAMA

2121550839 views

REKLAMA

2121550848 views

REKLAMA

2121550852 views