REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKoncern Northrop zbuduje nowy bombowiec dalekiego zasięgu

Koncern Northrop zbuduje nowy bombowiec dalekiego zasięgu

-

fot.Northrop Grumma/US Navy/EPA
fot.Northrop Grumma/US Navy/EPA

Koncern Northrop Grumman zbuduje bombowiec dalekiego zasięgu nowej generacji, który zastąpi obecną starzejącą się flotę tego rodzaju maszyn w wojskach lotniczych USA – poinformował we wtorek Pentagon. Szczegóły kontraktu owiane są tajemnicą.

Northrop Grumman zwyciężył konkurentów, którymi były koncerny Boeing i Lockheed Martin. Przedstawiły one wspólną ofertę jednak oferta Grummana została przez ekspertów z US Air Force uznana za lepszą.

REKLAMA

Jak informuje Associated Press, supertajny projekt opiewa na sumę ok. 55 mld dolarów. Każda maszyna, której parametry techniczne utrzymywane są w ścisłej tajemnicy, ma być zdolna do pokonywania najnowocześniejszych systemów przeciwlotniczych. Nowy bombowiec, określany skrótem LRSB (Long Range Strike Bomber) będzie mógł przenosić broń nuklearną oraz duże ilości bomb i pocisków rakietowych na najdalsze odległości.

Wojska lotnicze zamierzają zakupić 100 nowych bombowców, z których każdy ma kosztować ok. 550 mln dolarów. Mają wejść do służby ok. 2025 r.

Wymiana floty bombowców jest traktowana przez Pentagon priorytetowo, bowiem najstarsze, wciąż jeszcze pełniące służbę bombowce B-52 pochodzą jeszcze z lat 60. ub. wieku. Nawet nowsze bombowce B-2 Stealth pełnią już służbę od ponad 20 lat. Trzecia maszyna tej kategorii, bombowiec B-1, nie jest już kwalifikowany jako zdolny do przenoszenia broni nuklearnej.

Kontrakt na nowe bombowce jest częścią szerszego programu Pentagonu modernizacji całego arsenału nuklearnego USA, w tym okrętów podwodnych z nuklearnymi rakietami balistycznymi i międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi wystrzeliwanymi z wyrzutni lądowych (ICBM). (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109307910 views

REKLAMA

2109308142 views

REKLAMA

REKLAMA

2111104533 views

REKLAMA

2109308283 views

REKLAMA

2109308382 views

REKLAMA

2109308490 views