REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKomorowski otrzymał nagrodę Rady Atlantyckiej

Komorowski otrzymał nagrodę Rady Atlantyckiej

-

Prezydent Bronisław Komorowski został w Nowym Jorku uhonorowany przez amerykańską Radę Atlantycką doroczną nagrodą Global Citizen. Jak podkreślił, traktuje tę nagrodę jako gest pamięci wobec całego pokolenia Solidarności. 

Były doradca prezydenta USA Jimmy’ego Cartera Zbigniew Brzeziński wręcza nagrodę Global Citizen prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu fot. Jacek Turczyk/PAP
Były doradca prezydenta USA Jimmy’ego Cartera Zbigniew Brzeziński wręcza nagrodę Global Citizen prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu fot. Jacek Turczyk/PAP

Przewodniczący Rady Atlantyckiej Frederick Kempe poinformował ponadto, że w Warszawie powstanie drugie poza USA – po Stambule – biuro tego amerykańskiego think tanku.

REKLAMA

“Jest dla mnie ważne, że mogę potraktować to wyróżnienie jako gest dobrej pamięci o całym pokoleniu polskiej Solidarności, wielkiego ruchu, który przyniósł Polsce i naszej części Europy upragnioną wolność” – powiedział Komorowski odbierając nagrodę.

Jak podkreślił, Polska w ramach NATO stara się odgrywać istotą rolę w regionie.

“Staramy się w imię starych polskich zasad, w których mieści się tradycja walki ‘za naszą i waszą wolność’ (…) łącząc ją z zasadą solidarności, zaangażować się w wolność innych – Ukrainy i innych krajów na wschód od UE i NATO” – mówił prezydent.

“Sami, odzyskując wolność, mamy zobowiązania wobec innych, którzy o wolności, stabilizacji i demokracji marzą” – dodał Komorowski.

Jak przekonywał, przed Polską stoją “następne wielkie zadania, do których trzeba zaliczyć zbliżenie pomiędzy narodami, trudne pojednanie z sąsiadami (…) czy budowanie podstaw dla lepszego świata poprzez poszerzenie współpracy gospodarczej i politycznej w całym obszarze euroatlantyckim”.

Komorowski wyraził nadzieję, że odzyskana przez Polskę 25 lat temu wolność “będzie procentowała, jak najlepszy kapitał w najlepszym banku”.

Nagrodę Komorowskiemu wręczył Zbigniew Brzeziński, b. doradca prezydenta USA Jimmy’ego Cartera. Jak mówił, współczesna Polska jest “demokracją odnoszącą sukcesy, ważnym członkiem NATO i sprawdzonym w boju sojusznikiem USA”.

Z Nowego Jorku

Agnieszka Szymańska (PAP)

REKLAMA

2093082465 views

REKLAMA

2093082755 views

REKLAMA

2094879206 views

REKLAMA

2093083007 views

REKLAMA

2093083147 views

REKLAMA

2093083288 views