REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKomisja śledcza badająca atak na Kapitol z 6 stycznia wezwała Ivankę Trump...

Komisja śledcza badająca atak na Kapitol z 6 stycznia wezwała Ivankę Trump do złożenia zeznań

-

Komisja śledcza Izby Reprezentantów do zbadania ataku na Kapitol 6 stycznia wezwała w czwartek Ivankę Trump do złożenia zeznań. W liście komisja ujawniła też szczegóły starań kręgu osób związanych z Donaldem Trumpem do skłonienia go, by zrezygnował z narracji o wyborczych fałszerstwach, grożąc mu usunięciem z urzędu.

W liście zapraszającym córkę byłego prezydenta szef komisji Benny Thompson stwierdził, że Ivanka może posiadać informacje ważne dla śledztwa. Chodzi m.in. o próby Trumpa skłonienia wiceprezydenta Mike’a Pence’a do unieważnienia wyniku wyborów, a także próby otoczenia prezydenta, by przekonać go do uspokojenia sytuacji podczas i po ataku 6 stycznia.

REKLAMA

Z dokumentu wynika, że komisja dysponuje dowodami świadczącymi, że Trump wywierał nacisk na Pence’a, by ten wziął udział w planie odwrócenia wyników wyborów, zaś kiedy Pence miał odmówić, Ivanka oceniła w rozmowie z doradcą wiceprezydenta gen. Keithem Kellogiem, że „Mike Pence to dobry człowiek”.

Thompson stwierdził też, że według wiedzy komisji 6 stycznia Ivanka przez dwie godziny starała się nakłonić ojca do wydania oświadczenia wzywającego uczestników zamieszek do rozejścia się, zanim prezydent to zrobił, wyrażając jednocześnie sympatię dla napastników. Według komisji Trump nagrał kilka wersji przesłania wideo, które nie zostały opublikowane i w których zabrakło wezwania do uspokojenia sytuacji.

Komisja chce też, by Ivanka rzuciła dodatkowe światło na sytuację po zamieszkach. Thompson ujawnił przy tym, że część osób z kręgu byłego prezydenta usiłowało przekonać go do porzucenia narracji o sfałszowanych wyborach. Cytuje przy tym wiadomość SMS publicysty telewizji Fox News Seana Hannity’ego do ówczesnej rzeczniczki prasowej Białego Domu Kayleigh McEnany, który radził rzeczniczce, jak rozmawiać z ówczesnym prezydentem.

„1-żadnego więcej mówienia o ukradzionych wyborach. 2-tak, impeachment i 25. poprawka są prawdziwe i wielu ludzi odejdzie” – miał napisać Hannity. 25. poprawka do konstytucji USA daje prawo gabinetowi prezydenta do odsunięcia go od władzy po uznaniu go niezdolnym do pełnienia funkcji.

W odpowiedzi na pismo rzeczniczka Ivanki Trump, cytowana przez „Wall Street Journal”, nie przesądziła, czy zgodzi się złożyć zeznania, jednak zaznaczyła, że w dniu zamieszek córka byłego prezydenta publicznie wzywała do zaprzestania przemocy.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2109180130 views

REKLAMA

2109180362 views

REKLAMA

REKLAMA

2110976753 views

REKLAMA

2109180503 views

REKLAMA

2109180602 views

REKLAMA

2109180710 views