REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKolejna afera szpiegowska, media wskazują na USA

Kolejna afera szpiegowska, media wskazują na USA

-

Niemiecka prokuratura federalna poinformowała w środę, że prowadzone jest śledztwo przeciwko kolejnej osobie, podejrzanej o szpiegostwo. Nie ujawniono, dla którego kraju osoba ta miałaby szpiegować; niemieckie media twierdzą, że chodzi o USA.

Konsulat amerykański w Hamburgu (Niemcy) fot.Malte Christians/EPA
Konsulat amerykański w Hamburgu (Niemcy) fot.Malte Christians/EPA

Policja i prokuratorzy przeprowadzili w Berlinie przeszukanie w domu podejrzanego i w miejscu jego pracy. Nie dokonano zatrzymania. Ministerstwo obrony Niemiec poinformowało, że śledztwo jest prowadzone „na jego obszarze”. Media wskazywały, że może to oznaczać sam resort, siły zbrojne, bądź wojskowy kontrwywiad MAD.

REKLAMA

W środę po południu agencja dpa poinformowała, powołując się na koła bezpieczeństwa, że podejrzany jest cywilem, zatrudnionym w ministerstwie obrony jako referent. Nie wydano na razie nakazu aresztowania, ponieważ na jego ewentualną działalność szpiegowską wskazują dotąd jedynie poszlaki.

O sprawie poinformowana została parlamentarna komisja obrony.

Według gazety „Sueddeutsche Zeitung” eksperci uważają, że ta sprawa jest jeszcze poważniejsza niż podejrzenie, że dla CIA szpiegował jeden z pracowników niemieckiego wywiadu BND.

Tego pracownika BND aresztowano 4 lipca. Media informowały, że przyznał się do przekazywania Amerykanom szczegółowych informacji na temat niemieckiej specjalnej komisji parlamentarnej, powołanej do zbadania doniesień o inwigilowaniu obywateli Niemiec, w tym podsłuchiwaniu telefonu kanclerz Angeli Merkel, przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Ambasador USA w Berlinie John B. Emerson ponownie rozmawiał w środę w niemieckim MSZ. Oficjalnie nie przekazano żadnych informacji o tej rozmowie. Agencja dpa pisze, że przypuszcza się, iż Emerson sam poprosił o spotkanie.

Według dpa rząd niemiecki rozważa uznanie agentów tajnych służb w ambasadzie USA za osoby niepożądane. Spekuluje się, że Stany Zjednoczone same ich odwołają z Berlina, aby uprzedzić działania władz niemieckich. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2107600277 views

REKLAMA

REKLAMA

2107600509 views

REKLAMA

2109396900 views

REKLAMA

2107600650 views

REKLAMA

2107600749 views

REKLAMA

2107600857 views