REKLAMA

2131889237 views

REKLAMA

2131889236 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKerry zwiedził z innymi szefami dyplomacji G7 Muzeum Pokoju w Hiroszimie

Kerry zwiedził z innymi szefami dyplomacji G7 Muzeum Pokoju w Hiroszimie

-

fot.Kimimasa Mayama/EPA
fot.Kimimasa Mayama/EPA

Sekretarz stanu USA John Kerry jako pierwszy szef amerykańskiej dyplomacji zwiedził w poniedziałek wraz z innymi ministrami spraw zagranicznych państw G7 Muzeum Pokoju i Park Pokoju w Hiroszimie i oddał hołd ofiarom bomby atomowej.

REKLAMA

Szefowie resortów dyplomacji USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch i Japonii złożyli wieńce z białych róż na pomniku grobowcu ofiar zrzucenia przez Amerykanów 6 sierpnia 1945 roku bomby atomowej na Hiroszimę, w wyniku czego do końca października zginęło od 90 tys. do 166 tys. mieszkańców miasta.

Po uczczeniu ofiar minutą ciszy japońscy uczniowie założyli ministrom na szyje symbolizujące pokój papierowe łańcuchy w barwach narodowych ich krajów.

“Wszyscy na świecie powinni zobaczyć i poczuć moc tego miejsca pamięci. Jest ono ważnym przypomnieniem konieczności uniemożliwienia użycia broni jądrowej, ale również poświęcenia wszystkich naszych wysiłków w celu uniknięcia wojny jako takiej” – napisał amerykański sekretarz stanu w księdze gości w muzeum.

“Wojna musi być ostatecznością, nigdy pierwszym wyborem” – dodał. “Pomnik ten zmusza nas wszystkich do podwojenia wysiłków, aby zmienić świat, aby odnaleźć spokój i budować przyszłość, tak upragnione przez obywateli na całym świecie” – napisał Kerry.

Wizyta Kerry’ego w Hiroszimie – jak pisze Reuters – może otworzyć drogę do wizyty w tym mieście prezydenta Baracka Obamy, gdy pod koniec maja szef państwa przyleci do Japonii na szczyt G7.

Według amerykańskiego dyplomaty, który wypowiedział się w niedzielę anonimowo, na razie “nie zapadła decyzja” w sprawie ewentualnego przyjazdu Obamy do Hiroszimy. Associated Press przypomina, że w wywiadzie udzielonym w pierwszym roku urzędowania prezydent powiedział, że byłby zaszczycony, jeśli mógłby się udać do Hiroszimy.

Wizyta szefów dyplomacji państw G7 w Muzeum Pokoju i Parku Pokoju jest – jak pisze Reuters – elementem japońskich wysiłków na rzecz wysłania silnego komunikatu z Hiroszimy w sprawie rozbrojenie nuklearnego.

“Myślę, że ta pierwsza w historii wizyta ministrów spraw zagranicznych państw G7 w Parku Pokoju jest historycznym pierwszym krokiem (…) w kierunku świata bez broni jądrowej” – powiedział szef japońskiej dyplomacji Fumio Kishida.

W osobnej deklaracji ministrowie państw G7 podkreślili, że wysiłki zmierzające do likwidacji broni jądrowej na świecie są utrudnione przez prowokacje dokonywane przez reżim Korei Północnej, a także pogarszającą się sytuację w wielu regionach świata, m.in. w Syrii i na Ukrainie.

Ministrowie ostro skrytykowali Pjongjang za przeprowadzenie czterech prób jądrowych, z których ostatnia odbyła się 6 stycznia, a także za dokonanie testów z wykorzystaniem pocisków balistycznych w lutym i marcu br.

“Jest głęboko godne pożałowania, że w XXI wieku Korea Północna przeprowadziła cztery próby jądrowe” – zaznaczono. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2129334231 views

REKLAMA

REKLAMA

2129334246 views

REKLAMA

REKLAMA

2131130566 views

REKLAMA

2129334256 views

REKLAMA

2129334259 views

REKLAMA

2129334263 views