REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKerry: zrzuty broni dla Kurdów nie oznaczają zmiany polityki USA 

Kerry: zrzuty broni dla Kurdów nie oznaczają zmiany polityki USA 

-

Amerykańskie zrzuty broni, amunicji i materiałów medycznych dla Kurdów, broniących miasta Kobane na północy Syrii, są odpowiedzią na sytuację kryzysową i nie oznaczają zmiany polityki Stanów Zjednoczonych – powiedział sekretarz stanu USA John Kerry.

„Rozmawialiśmy z tureckimi władzami, ja rozmawiałem i prezydent (Barack Obama) rozmawiał, aby było jasne, że nie chodzi o zmianę w polityce Stanów Zjednoczonych. To moment kryzysowy, sytuacja awaryjna” – oświadczył dziennikarzom Kerry, który przebywa w Indonezji.

REKLAMA

„Z naszej strony byłoby to nieodpowiedzialne, a także moralnie bardzo trudne, gdybyśmy w tym momencie odwrócili się plecami do społeczności walczącej z ISIL (Islamskim Państwem Iraku i Lewantu)” w Kobane – dodał Kerry, używając poprzedniej nazwy Państwa Islamskiego (IS).

Zapewnił, że Waszyngton rozumie obawy Ankary, dotyczące dozbrajania syryjskich Kurdów. Turcja twierdzi, że są oni powiązani z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), która od ponad 30 lat walczy z tureckimi władzami o większą autonomię i prawa dla Kurdów. Władze w Ankarze uznaje PKK za organizację terrorystyczną. Według Kerry’ego w związku z trudną sytuacją w oblężonym przez dżihadystów Kobane zrzuty były niezbędne.

„Jako koalicja podjęliśmy wysiłki mające na celu osłabienie i zniszczenie ISIL, a to bojownicy ISIL są w Kobane”, na granicy z Turcją – dodał.

Anonimowy przedstawiciel amerykańskiej administracji powiedział, że prezydent Obama w sobotę rozmawiał przez telefon z szefem państwa tureckiego Recepem Tayyipem Erdoganem na temat sytuacji w Syrii i poinformował go o planowanych zrzutach. Według Kerry’ego zrzuty mają charakter tymczasowy, a USA poprosiły Turcję, by umożliwiła kurdyjskim bojownikom z Iraku dotarcie do Kobane.

W poniedziałek szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu powiedział, że jego kraj ułatwi dotarcie irackim peszmergom (kurdyjskim bojownikom) z pomocą do Kobane. Zaznaczył, że Turcja wciąż nie zgadza się na wykorzystanie jej przestrzeni powietrznej przez lotnictwo USA, które dokonuje zrzutów w okolicach tego syryjskiego miasta. O pierwszych zrzutach poinformowało w nocy z niedzieli na poniedziałek Centralne Dowództwo USA (CENTCOM).

Zrzutów dokonano z samolotów transportowych typu C-130. Broń, amunicja i materiały medyczne mają pomóc kurdyjskim bojownikom w obronie Kobane przed oblegającymi miasto islamistami. Informację o zarzutach potwierdził rzecznik Kurdów walczących w Kobane. Na jednym z portali społecznościowych napisał, że obrońcy miasta otrzymali „dużą ilość broni i amunicji”.

Jednocześnie amerykańskie dowództwo podało, że w ostatnich dniach dokonało 135 ataków lotniczych na pozycje dżihadystów w okolicach Kobane. Dzięki temu udało się spowolnić ich ofensywę – podkreśliły władze w Waszyngtonie. „Jednak sytuacja w Kobane jest nadal delikatna i ISIL nadal zagraża miastu, a kurdyjskie siły kontynuują obronę” – napisano w oświadczeniu.

USA i ich sojusznicy bombardują od sierpnia pozycje dżihadystów w Iraku, a od września – także w Syrii, w tym w pobliżu Kobane. Opanowanie miasta umożliwiłoby Państwu Islamskiemu przejęcie kontroli nad znacznym terytorium wzdłuż granicy syryjsko-tureckiej. (PAP)

Na zdjęciu: John Kerry fot.Jim Lo Scalzo/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097025515 views

REKLAMA

REKLAMA

2097025749 views

REKLAMA

REKLAMA

2098822143 views

REKLAMA

2097025896 views

REKLAMA

2097025997 views

REKLAMA

2097026110 views