0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKerry: Waszyngton powinien rozmawiać z Asadem, aby położyć kres konfliktowi

Kerry: Waszyngton powinien rozmawiać z Asadem, aby położyć kres konfliktowi

-

Stany Zjednoczone powinny negocjować z syryjskim prezydentem Baszarem el-Asadem, aby położyć kres trwającemu już cztery lata konfliktowi – przyznał w niedzielę w wywiadzie dla CBS News, przed odlotem z Egiptu do Lozanny, sekretarz stanu USA John Kerry.

Kerry powiedział w wywiadzie, że USA starają się skłonić Asada do poważnej dyskusji na temat sposobu wyprowadzenia Syrii z wojny domowej, która wkracza już w piąty rok.

REKLAMA

“Na koniec powinniśmy negocjować” – podkreślił szef dyplomacji USA.

“Powinny to być negocjacje w ramach procesu (pokojowego) Genewa I (…) w celu znalezienia politycznego rozwiązania konfliktu” – dodał Kerry.

Stany Zjednoczone uczestniczyły w zorganizowaniu na początku ubiegłego roku w Genewie rozmów między syryjską opozycją i wysłannikami Damaszku. Jednak dwie rundy negocjacji nie przyniosły żadnych rezultatów i wojna toczy się nadal.

“Asad nie chciał więcej negocjować” – stwierdził Kerry.

Sekretarz stanu USA zapewnił, że “jeśli (Asad) jest gotów do udziału w poważnych rokowaniach na temat tego, jak wcielić w życie Genewę I, Amerykanie będa go zachęcali, aby to uczynił”.

Od rozpoczęcia konfliktu w Syrii w marcu 2011 roku straciło życie 220 tys. ludzi, trzecia część ludności kraju zmuszona była do ucieczki ze swych miejsc zamieszkania, a ekstremiści z ugrupowania, które nazwało się Państwem Islamskim, kontrolują w ramach tak zwanego kalifatu trzecią część terytorium Syrii i sąsiadującego z nią Iraku.

Kerry podkreślając znaczenie negocjacji zapewnił, iż “wszyscy są zgodni co do tego, że w konflikcie syryjskim nie może być rozwiązania wojskowego, a możliwe jest wyłącznie rozwiązanie polityczne”.

Amerykański sekretarz stanu powiedział na koniec, że aby skłonić reżim Asada do negocjacji, Stany Zjednoczone postarają się przekonać go, że “wszyscy są zdecydowani poszukiwać politycznego rozwiązania i że powinien zmienić swe podejście do negocjacji”.(PAP)

fot.Khaled Elfiqi/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2126821281 views

REKLAMA

REKLAMA

2126821298 views

REKLAMA

REKLAMA

2128617618 views

REKLAMA

2126821308 views

REKLAMA

2126821312 views

REKLAMA

2126821316 views