REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKerry w Polsce; rozmowy z polskimi politykami

Kerry w Polsce; rozmowy z polskimi politykami

-

Polsko-amerykańskie stosunki dwustronne, wspólne projekty w sferze bezpieczeństwa, współpraca gospodarcza – to oficjalne tematy rozmów sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego, który w poniedziałek wieczorem przybył z wizytą do Polski. We wtorek spotyka się m.in. z premierem i szefem MSZ.

John Kerry, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych fot. Khaled Elfiqi/PAP/EPA
John Kerry, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych fot. Khaled Elfiqi/PAP/EPA

REKLAMA

Niewykluczone, że tematem rozmowy Sikorskiego z Kerrym będzie też tzw. afera podsłuchowa związana z praktykami amerykańskiego wywiadu, ale – jak wskazują eksperci – nie będzie to jednak najważniejsza kwestia. Wśród nich wymieniają m.in. program budowy tarczy antyrakietowej na naszym terytorium oraz przyszłość NATO.

Kerry w poniedziałek wieczorem z lotniska na Okęciu udał się do Lasek, gdzie złożył wieniec na grobie byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Zarówno Sikorski jak i eksperci pytani przez PAP zwracają uwagę, że Polska jest jedynym krajem europejskim na trasie podróży sekretarza stanu USA. Odwiedził on już stolice Egiptu i Arabii Saudyjskiej; po pobycie w Warszawie znowu poleci na Bliski Wschód i do Afryki Północnej, by odwiedzić: Izrael, Palestynę, Jordanię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Algierię i Maroko.

Radosław Sikorski podkreślił w mediach, że wizyta Kerry’ego będzie okazją do “poważnych, sojuszniczych rozmów o bezpieczeństwie i sytuacji międzynarodowej”.

Marcin Wojciechowski poinformował, że tematami rozmów będą polsko-amerykańskie stosunki dwustronne, kwestie wspólnych projektów w sferze bezpieczeństwa, między innymi w kontekście przyszłorocznego szczytu NATO, współpraca gospodarcza między Polską a Stanami Zjednoczonymi, współpraca w dziedzinie nowoczesnych technologii, a także wspólne działania demokratyzacyjne.

Według ambasady USA w Warszawie rozmowy dotyczyć będą: “ścisłego sojuszu obronnego i partnerstwa z Polską w zakresie szeregu globalnych kwestii” oraz “kluczowego wkładu Polski w szerzenie demokracji i umacnianie zdolności NATO”.

Ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf zaznaczył, że wizyta w Warszawie jest “inicjatywą amerykańską”.

(PAP)

REKLAMA

2122766672 views

REKLAMA

REKLAMA

2122766689 views

REKLAMA

REKLAMA

2124563009 views

REKLAMA

2122766699 views

REKLAMA

2122766705 views

REKLAMA

2122766709 views