REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Kerry: USA nie zrezygnują ze starań o pokój w Syrii

Kerry: USA nie zrezygnują ze starań o pokój w Syrii

-

John Kerry fot.Justin Lane/EPA
John Kerry fot.Justin Lane/EPA

Stany Zjednoczone nie zrezygnują ze starań o pokój w Syrii pomimo zawieszenia rozmów z Rosją na temat rozejmu w konflikcie syryjskim – zapowiedział we wtorek w Brukseli amerykański sekretarz stanu John Kerry. Jego zdaniem Rosja odrzuca dyplomację.

REKLAMA

2147483647 clicks

W wystąpieniu na forum think tanku German Marshall Fund Kerry powiedział, że w Syrii ma miejsce “najgorsza katastrofa humanitarna od II wojny światowej”. Przyznał, że decyzja o zawieszeniu rozmów z Rosją w sprawie ustanowienia rozejmu w Syrii była niezwykle trudna. Jednak – tłumaczył – Rosja postąpiła “nieodpowiedzialnie i głęboko nierozważnie, wiążąc swoje interesy i reputację” z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada, odpowiedzialnym – jak dodał – za torturowanie i mordowanie własnych obywateli.

“Przyznajemy ze smutkiem, ale i z wielkim oburzeniem, że Rosja przymyka oko na to, że Asad prowadzi wojnę, używa gazu i zrzuca bomby baryłkowe na własny naród” – powiedział Kerry.

“Wydaje się, że zarówno Rosja, jak i reżim syryjski odrzuciły dyplomację i dążą do militarnego rozwiązania konfliktu poprzez ciała zabitych, zbombardowane szpitale i przerażone dzieci” – dodał.

“Ktoś, kto poważnie mówi o pokoju, nie zachowuje się tak jak Rosja” – ocenił.

“Ale chcę, by było jasne: nie porzucamy syryjskiego narodu, nie rezygnujemy z dążenia do pokoju” – powiedział. Podkreślił, że celem jest rozwiązanie polityczne, a nie militarne.

W poniedziałek Departament Stanu USA ogłosił, że zawiesza rozmowy z Rosją mające na celu ustanowienie rozejmu w Syrii. Zarzucił Rosji, że nie wypełniła zobowiązań wynikających z umowy o zawieszeniu broni zawartej 9 września w Genewie.

Zdaniem USA Rosja przede wszystkim nie wywiązała się z działań humanitarnych, dostarczenia pomocy do oblężonych miejsc, a także “okazała się niezdolna do zapewnienia”, że popierany przez nią syryjski reżim wstrzyma bombardowania pozycji umiarkowanych rebeliantów.

W odpowiedzi Rosja uznała, że Stany Zjednoczone starają się na nią przerzucić odpowiedzialność za brak zawieszenia broni.

Uzgodniony 9 września Rozejm w Syrii załamał się 22 września pośród wzajemnych oskarżeń obu stron o jego naruszanie. W szczególności USA zarzucają Rosji bombardowania rebelianckich dzielnic Aleppo, które stało się obecnie główną sceną syryjskiego konfliktu. (PAP)

REKLAMA

2131889185 views

REKLAMA

REKLAMA

2131889200 views

REKLAMA

REKLAMA

2133685520 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131889210 views

REKLAMA

2131889213 views

REKLAMA

2131889217 views