REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKerry skrytykował chińską ustawę o NGO i ograniczanie wolności religii

Kerry skrytykował chińską ustawę o NGO i ograniczanie wolności religii

-

John Kerry fot.How Hwee Young/EPA
John Kerry fot.How Hwee Young/EPA

Sekretarz stanu USA John Kerry skrytykował we wtorek w Pekinie nową ustawą ograniczającą działalność zagranicznych organizacji pozarządowych w Chinach. Wyraził też zaniepokojenie „pogłębiającymi się ograniczeniami wolności religii i wypowiedzi” w tym kraju.

„Przedstawiłem rządowemu doradcy Yangowi Jiechi nasze obawy dotyczące niedawno przyjętej ustawy o zarządzaniu działalnością zagranicznych NGO” – powiedział Kerry dziennikarzom na zamknięciu 8. dialogu strategicznego i ekonomicznego między ChRL a USA.

REKLAMA

Nowa ustawa przyjęta niemal jednomyślnie pod koniec kwietnia daje policji szerokie uprawnienia w odniesieniu do tych organizacji i zakazuje im rekrutowania pracowników czy zbierania pieniędzy w Państwie Środka. Według trzech specjalnych sprawozdawców ONZ ds. praw człowieka „bardzo szerokie i niejasne” przepisy „mogą być użyte jako instrument mający na celu zastraszanie lub stłumienie każdej odmiennej opinii lub punktu widzenia”.

Pekin wyraził „zdecydowany sprzeciw” wobec tej opinii, którą nazwano „rażącą ingerencją w suwerenność sądownictwa i sprawy wewnętrzne”.

W Chinach działa co najmniej tysiąc zagranicznych organizacji pozarządowych. Na początku maja zaniepokojenie ustawą o zagranicznych organizacjach wyraziło przedstawicielstwo UE w Pekinie. Według UE te przepisy „najpewniej zaszkodzą rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego”.

Kerry oznajmił także, że poinformował przedstawicieli władz ChRL o „zaniepokojeniu społeczności międzynarodowej pogłębiającymi się restrykcjami wolności religijnej i wolności słowa” w Chinach. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2102919519 views

REKLAMA

2102919751 views

REKLAMA

2104716144 views

REKLAMA

2102919895 views

REKLAMA

2102919995 views

REKLAMA

2102920103 views