REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKerry: rocznica Hiroszimy pokazuje znaczenie porozumienia z Iranem

Kerry: rocznica Hiroszimy pokazuje znaczenie porozumienia z Iranem

-

John Kerry fot.Herbert Neubauer/EPA
John Kerry fot.Herbert Neubauer/EPA

Sekretarz stanu USA John Kerry w 70. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę oświadczył w czwartek, że wydarzenie to pokazuje, jak bardzo potrzebne było porozumienie nuklearne z Iranem, zawarte w lipcu.

REKLAMA

Amerykański dyplomata spotkał się z japońskim szefem MSZ Fumio Kishidą przy okazji forum ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) w stolicy Malezji Kuala Lumpur. Zaznaczył, że rocznica Hiroszimy służy jako “bardzo mocne przypomnienie trwałego wpływu, jaki wojna wywiera na ludzi i państwa”.

“Ale uwidacznia to również wagę porozumienia, które zawarliśmy z Iranem, aby ograniczyć możliwość pojawienia się nowej broni nuklearnej” – mówił Kerry. Ogłoszone 14 lipca w Wiedniu porozumienie ma zagwarantować, że Teheran nie wejdzie w posiadanie broni nuklearnej, w zamian za stopniowe znoszenie zachodnich sankcji szkodliwych dla irańskiej gospodarki.

Jak zaznaczył, “Stany Zjednoczone i inne państwa, w szczególności Rosja i USA, za sprawą naszych umów, pracują na rzecz ograniczenia liczby istniejącej broni nuklearnej”. Nawiązał do układu START zakładającego znaczne redukcje pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach.

6 sierpnia 1945 roku USA zrzuciły na Hiroszimę bombę atomową, otwierając w dziejach międzyludzkich konfliktów erę nuklearną. Trzy dni po ataku na Hiroszimę Amerykanie zrzucili drugą bombę atomową na Nagasaki. Większość zabudowy obu miast legła w gruzach. W obliczu dwóch uderzeń atomowych i wypowiedzenia wojny przez Związek Radziecki władze Japonii zdecydowały się na bezwarunkową kapitulację.

W czasie uroczystości rocznicowych w Hiroszimie Stany Zjednoczone reprezentowała ambasador Caroline Kennedy i przedstawicielka Departamentu Stanu Rose Gottemoeller.

Kerry powiedział, że wysłuchał świadectwa Japonki, która jako młoda dziewczyna przeżyła wybuch bomby atomowej. “Jest niezwykłym świadkiem siły ludzkiego ducha i naszej umiejętności pojednania po wojnie” – zaznaczył, mówiąc, że stosunki amerykańsko-japońskie należą “najbardziej znaczących na świecie”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2128848024 views

REKLAMA

REKLAMA

2128848040 views

REKLAMA

REKLAMA

2130644360 views

REKLAMA

2128848050 views

REKLAMA

2128848054 views

REKLAMA

2128848058 views