REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Kerry ogłasza rozejm w Jemenie; rząd nie jest nim zainteresowany

Kerry ogłasza rozejm w Jemenie; rząd nie jest nim zainteresowany

-

John Kerry fot.US Department of State/Handout/EPA
John Kerry fot.US Department of State/Handout/EPA

Szyiccy rebelianci Huti i dowodzona przez Arabię Saudyjską koalicja, które walczą ze sobą w Jemenie, porozumiały się w sprawie wstrzymania działań zbrojnych od 17 listopada – ogłosił w czwartek sekretarz stanu USA John Kerry. Plan ten odrzuca jemeński rząd.

REKLAMA

2147483647 clicks

Według Kerry’ego obie strony ustaliły też, że będą dążyć do utworzenia rządu jedności narodowej.

W jemeńskiej wojnie po przeciwnych stronach walczą siły prorządowe i szyiccy rebelianci Huti, którzy kontrolują spore obszary, w tym Sanę. ONZ podawało 7 listopada, że w wyniku konfliktu, który trwa już 20 miesięcy, zginęło ponad 7 tys. ludzi, a prawie 37 tys. odniosło obrażenia.

Konflikt się nasilił, gdy dowodzona przez Arabię Saudyjską koalicja rozpoczęła swą interwencję w marcu 2015 roku. Próbowała wyprzeć powiązanych z Iranem rebeliantów, którzy na południu kraju zwyciężali z siłami lojalnymi wobec prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego.

Podczas wtorkowej wizyty w Abu Zabi Kerry oświadczył, że przedstawił stronom konfliktu dokument, w którym wezwano do działań na rzecz proponowanego porozumienia pokojowego, w tym zawieszenia broni. Zjednoczone Emiraty Arabskie są głównym członkiem arabskiej koalicji wspierającej Hadiego. Sekretarz stanu USA prowadził wcześniej rozmowy także w Omanie, który jest powiązany z Huti.

Według Kerry’ego Huti zgodzili się “przestrzegać od 17 listopada warunków zawieszenia broni z 10 kwietnia, o ile druga strona będzie realizować to samo zobowiązanie”. Jak dodał, ZEA i Arabia Saudyjska “zgodziły się próbować iść w tym kierunku”.

Kerry nawiązywał do zawieszenia broni, które rozpoczęło się w kwietniu i obowiązywało do końca sierpnia. Rozejm załamał się, gdy odbywające się pod auspicjami ONZ rozmowy pokojowe w Kuwejcie zakończyły się sporem.

Według Kerry’ego obie strony “ustaliły, że będą pracować na rzecz utworzenia nowego rządu jedności narodowej w bezpiecznej Sanie”. Taki rząd miałby powstać pod koniec roku.

Z kolei szef jemeńskiej dyplomacji Abdel-Malek al-Mekhlafi oznajmił, że jego rząd nie jest zainteresowany tym rozejmem.

“Rząd nic nie wie o tym, co ogłosił sekretarz Kerry, ani nie jest tym zainteresowany” – napisał al-Mekhlafi na Twitterze. Jego zdaniem oświadczenie ma na celu “storpedowanie wysiłków pokojowych” poprzez uzgodnienie porozumienia z Huti, a nie z rządem.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abda Allaha Salaha położyła kres społeczna rewolta. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi popieranemu przez Arabię Saudyjską, Stany Zjednoczone i arabską koalicję sunnicką. (PAP)

REKLAMA

2131874403 views

REKLAMA

REKLAMA

2131874418 views

REKLAMA

REKLAMA

2133670738 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131874428 views

REKLAMA

2131874431 views

REKLAMA

2131874435 views