REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Kerry o Izraelu i Palestynie: zasada dwóch państw - zagrożona

Kerry o Izraelu i Palestynie: zasada dwóch państw – zagrożona

-

John Kerry fot.Ian Langsdon/EPA
John Kerry fot.Ian Langsdon/EPA

Rozwiązanie oparte na dwóch osobnych państwach – żydowskim i palestyńskim – które stanowi jedyną możliwą drogę do pokoju między Izraelem a Palestyńczykami, jest w niebezpieczeństwie – powiedział w środę w Waszyngtonie sekretarz stanu USA John Kerry.

REKLAMA

2147483647 clicks

“Mimo naszych największych wysiłków w minionych latach rozwiązanie oparte na dwóch państwach jest w poważnym niebezpieczeństwie” – powiedział urzędujący do 20 stycznia szef amerykańskiej dyplomacji w przemówieniu nakreślającym wizję uregulowania kwestii bliskowschodniej odchodzącej administracji prezydenta Baracka Obamy.

Kerry bronił decyzji USA z ubiegłego tygodnia, by umożliwić przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji potępiającej nielegalne w świetle prawa międzynarodowego żydowskie osadnictwo na terenach palestyńskich. Powiedział, że administracja prezydenta Obamy “działała zgodnie ze swoimi wartościami, jak każda poprzednia administracja”. “Celem było zachowanie rozwiązania opartego na dwóch państwach” – podkreślił. Zaznaczył, że USA ani nie napisały, ani nie były inicjatorami tej rezolucji.

“Nie możemy z czystym sumieniem niczego nie robić i niczego nie mówić, kiedy widzimy, jak nadzieja na pokój się oddala” – powiedział Kerry. Zwrócił uwagę, że przemoc, terroryzm, rozwój osiedli żydowskich i okupacja terytoriów palestyńskich przez Izrael “niszczą nadzieje na pokój po obu stronach”.

Jak mówił, Żydzi i Palestyńczycy żyjący między Morzem Śródziemnym a Jordanem “mogą wybrać albo życie w jednym państwie, albo mogą się rozdzielić na dwa kraje”.

“Jeśli wybrane będzie jedno państwo, Izrael może być albo żydowski, albo demokratyczny – nie może być i taki, i taki – i nigdy tak naprawdę nie będzie miał pokoju. Jak Izrael może pogodzić wieczną okupację (terytoriów palestyńskich) z ideałami demokratycznymi? Tego właśnie bronimy: przyszłości Izraela jako państwa żydowskiego i demokratycznego, żyjącego w pokoju i bezpieczeństwie obok swoich sąsiadów” – powiedział Kerry.

Jego zdaniem przyszłą granicę między Izraelem a Palestyną powinna wyznaczać linia z 1967 roku, czyli sprzed wojny sześciodniowej, z uzgodnionymi przez obie strony korektami, a Jerozolima powinna być stolicą obu państw. Izrael stałby się wówczas państwem żydowskim – mówił szef dyplomacji USA. Tymczasem zachowanie status quo jego zdaniem oznaczałoby “wieczną okupację”.

Protestował także przeciwko podporządkowaniu polityki Izraela polityce osadniczej. “Osadnicy wierzą w jedno państwo, w wielki Izrael. Ktoś, kto myśli poważnie o pokoju, nie może ignorować rzeczywistego zagrożenia, jakie stanowią dla niego osiedla żydowskie” – uważa Kerry.

Stosunki między Izraelem a Waszyngtonem stały się bardzo napięte, gdy podczas głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w piątek ambasador USA wstrzymała się od głosu i dzięki temu niespodziewanie przyjęta została rezolucja żądająca od Izraela wstrzymania budowy osiedli żydowskich. W dokumencie podkreślono, że są one “pozbawione mocy prawnej i stanowią rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego”.

USA blokowały dotąd na forum Rady Bezpieczeństwa wszelką krytykę Izraela za nielegalne osadnictwo. Jest ono uważane przez wspólnotę międzynarodową za nielegalne i stanowiące przeszkodę na drodze do pokoju na Bliskim Wschodzie głównie dlatego, że osiedla budowane są na ziemiach, na których ma powstać w przyszłości niezależna Palestyna. Na Zachodnim Brzegu Jordanu mieszka ok. 430 tys. osadników; w Jerozolimie Wschodniej jest ich ponad 200 tys.

Izrael już uważa Jerozolimę za swoją stolicę, czego nie uznaje większość krajów, umieszczając z tego powodu swoje ambasady w Tel Awiwie. (PAP)

REKLAMA

2131874721 views

REKLAMA

REKLAMA

2131874736 views

REKLAMA

REKLAMA

2133671056 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131874746 views

REKLAMA

2131874749 views

REKLAMA

2131874753 views