REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKerry: IS ponosi straty; USA i Francja poszerzą współpracę

Kerry: IS ponosi straty; USA i Francja poszerzą współpracę

-

Sekretarz stanu USA John Kerry (z prawej) spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Francois Hollande fot.Ian Langsdon/EPA
Sekretarz stanu USA John Kerry (z prawej) spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Francois Hollande fot.Ian Langsdon/EPA

IS ponosi straty terytorialne na Bliskim Wschodzie, a wkrótce znajdzie się pod jeszcze większą presją. USA i Francja poszerzą współpracę – powiedział we wtorek w Paryżu sekretarz stanu USA John Kerry po spotkaniu z prezydentem Francji Francois Hollande’em.

REKLAMA

Według Kerry’ego wspierana przez Zachód koalicja odnosi sukcesy w walce z tym ugrupowaniem. “Poziom współpracy nie mógłby być wyższy. Uzgodniliśmy nasilenie wymiany informacji i jestem przekonany, że w ciągu najbliższych tygodni Daesz (arabska nazwa Państwa Islamskiego IS) znajdzie się pod większą presją” – powiedział szef dyplomacji USA.

Kerry potwierdził, że Hollande uda się w przyszłym tygodniu do Waszyngtonu na spotkanie z Barackiem Obamą.

Sekretarz stanu dodał, że USA i Francja poszerzą współpracę dotyczącą wymiany informacji wywiadowczych dotyczących IS.

Zdaniem Kerry’ego Paryż i Waszyngton mogą wspólnie wiele zrobić, by walka z terroryzmem stała się bardziej skuteczna.

“Sądzę, że po atakach w Libanie, po tym, co wydarzyło się w Egipcie, w Ankarze, w Paryżu wszyscy rozumieją, że musimy zrobić więcej, aby uderzyć (IS) w samo centrum, tam gdzie planowane są takie zamachy” – powiedział sekretarz stanu.

W poniedziałek prezydent Obama powiedział w Antalyi, gdzie odbywał się szczyt G20, że użycie sił lądowych USA do walki z Państwem Islamskim, odpowiedzialnym za piątkowe zamachy terrorystyczne w Paryżu, “byłoby błędem”. Obama zapowiedział, że koalicja pod wodzą USA walcząca z Państwem Islamskim w Iraku i Syrii zdwoi wysiłki, realizując obecną strategię, a nie pójdzie w nowym kierunku.

Tymczasem francuskie lotnictwo nasila naloty na cele Państwa Islamskiego w Syrii. Prezydent Hollande określił piątkowe ataki w Paryżu, do których przyznało się IS i w których zginęło 129 osób, jako “akt wojny” i zapowiedział “bezlitosną odpowiedź”.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119293389 views

REKLAMA

2119293481 views

REKLAMA

REKLAMA

2121089833 views

REKLAMA

2119293546 views

REKLAMA

2119293602 views

REKLAMA

2119293643 views