REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKE bada kontrakty z amerykańskimi wytwórniami filmowymi

KE bada kontrakty z amerykańskimi wytwórniami filmowymi

-

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że sprawdza, czy szkodliwa dla wolnej konkurencji jest praktyka wielkich amerykańskich wytwórni filmowych, sprzedającym europejskim nadawcom płatnej telewizji prawa do emisji każdorazowo tylko na jeden kraj.

Amerykańskie wytwórnie z reguły zastrzegają w kontraktach z nadawcami płatnej telewizji w państwach Unii Europejskiej, że prawa do emisji dotyczą tylko jednego konkretnego państwa, a nie całej UE. KE postanowiła sprawdzić, czy takie ograniczenia są zgodne z prawem.

REKLAMA

Komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia wskazał, że takie ograniczenia mogą naruszać unijne przepisy antytrustowe. Podkreślił, że coraz więcej Europejczyków ogląda filmy korzystając z płatnej telewizji i że coraz więcej filmów jest dostępnych online.

Śledztwem Komisji Europejskiej objęte są m.in. wytwórnie Warner Bros., NBCUniversal, Paramount Pictures i Sony Pictures.

Zdaniem KE klauzule gwarantujące “absolutną ochronę terytorialną” mogą zmuszać operatorów płatnej telewizji, takich jak francuski Canal Plus, hiszpański DTS, czy kanały Sky do odmowy przyjmowania abonentów z innych krajów UE.

Almunia zilustrował zastrzeżenia KE wskazując, że ktoś, kto mieszka w Belgii, a chciałby zaabonować hiszpańską płatną telewizję, nie będzie mógł tego zrobić, jeśli obowiązywać będzie wspomniana “absolutna wyłączność terytorialna”. Zastanawiał się też, czy np. abonent niemieckiej płatnej telewizji powinien mieć prawo do korzystania z niej online podczas wakacji w innym kraju UE.

Komisarz dodał przy tym, że zastrzeżenia KE nie dotyczą wszelkich form ograniczeń terytorialnych i że nie jest celem zastąpienie kontraktów dotyczących poszczególnych krajów UE kontraktami obejmującymi całą Unię Europejską. (PAP)

REKLAMA

2123130577 views
Poprzedni artykułWOŚP w siodle
Następny artykułWielki Finał, wielki sukces

REKLAMA

REKLAMA

2123130594 views

REKLAMA

REKLAMA

2124926914 views

REKLAMA

2123130604 views

REKLAMA

2123130610 views

REKLAMA

2123130614 views