REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Kanada: Premier rozwiązał parlament; wybory - 19 października

Kanada: Premier rozwiązał parlament; wybory – 19 października

-

fot.Ben Stansal/EPA
fot.Ben Stansal/EPA

Premier Kanady Stephen Harper rozwiązał w niedzielę parlament, rozpoczynając 11-tygodniową kampanię przed wyborami wyznaczonymi na 19 października. Według sondaży jego Konserwatywna Partia Kanady może mieć problem z utworzeniem kolejnego rządu większościowego.

REKLAMA

Harper udał się do gubernatora generalnego Kanady Davida Johnstona, przedstawiciela brytyjskiej królowej Elżbiety II, która pozostaje nominalną głową państwa kanadyjskiego, i zwrócił się z oficjalną prośbą o rozwiązanie parlamentu. Po spotkaniu ogłosił datę wyborów.

Konserwatywna Partia Kanady (CPC), u władzy od 2006 roku, chce po raz czwarty wygrać wybory i stworzyć rząd większościowy. Jeśli tak się stanie, Harper zostanie pierwszym od 1908 roku premierem, który wygrał cztery wybory z rzędu. Analitycy i sondaże wskazują jednak, że może mieć z tym problem.

W badaniach opinii publicznej CPC plasuje się za lewicującą Nową Partią Demokratyczną (NPD), która nigdy jeszcze nie sprawowała władzy, oraz przed liberałami Justina Trudeau. Zdaniem komentatorów niezależnie od tego, która partia zdobędzie w październiku najwięcej głosów, najprawdopodobniej powstanie gabinet mniejszościowy. Reuters przypomina, że rządy tego typu w Kanadzie utrzymują się raczej krótko, bo około półtora roku.

Jako inną możliwość wskazuje się też rząd koalicyjny NPD i liberałów.

Głównym tematem rozpoczynającej się właśnie kampanii wyborczej najprawdopodobniej będzie gospodarka. Opozycja zarzuca Harperowi, że za jego rządów kanadyjska gospodarka kuleje, oraz domaga się zwiększenie wydatków budżetowych, czemu Harper się zdecydowanie sprzeciwia. “To nie czas na próbowanie szkodliwych programów gospodarczych, które w innych częściach świata wyrządzają tyle szkód” – powiedział w niedzielę premier.

Jako szef rządu Harper stopniowo obniżał podatek obrotowy i od firm, bronił przemysł wydobywczy przed organizacjami ochrony środowiska, zwiększył wydatki na obronność i zaostrzył prawo karne.

Od wyborów Kanadę dzieli 11 tygodni, co oznacza, że będzie to najdłuższa w historii współczesnej kraju kampania wyborcza. Jest to na rękę zamożnej CPC, która będzie miała dużo czasu na emitowanie swoich spotów wyborczych. Mniej zasobna opozycja oskarża konserwatystów o wykorzystywanie systemu wyborczego umożliwiającego takie postępowanie. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks