REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKanada może we wrześniu otworzyć granice dla w pełni zaszczepionych

Kanada może we wrześniu otworzyć granice dla w pełni zaszczepionych

-

Rząd Kanady może na początku września zacząć otwierać granice dla w pełni zaszczepionych podróżnych ze wszystkich krajów, a już w sierpniu dla Amerykanów – poinformował premier Justin Trudeau podczas czwartkowego spotkania z szefami władz kanadyjskich prowincji.

Jak napisano w komunikacie po tym spotkaniu, warunkiem otwarcia granic jest kontynuowanie kampanii szczepień i poprawa sytuacji epidemicznej.

REKLAMA

Według danych rządu federalnego, ok. 80 proc. Kanadyjczyków, którzy mogą otrzymać szczepionkę, czyli w wieku powyżej 12 lat, jest zaszczepionych pierwszą dawką, a ponad 50 proc. jest w pełni zaszczepionych.

Trudeau oświadczył, że trwają rozmowy z władzami USA w sprawie otwarcie granicy między oboma krajami, zamkniętej poza niezbędnymi sytuacjami, od marca 2020 roku. Można się spodziewać, jak dodał premier, że w połowie sierpnia obywatele i mający prawo stałego pobytu Kanadyjczycy i Amerykanie będą mogli zacząć podróżować także jako turyści. Rozmowy w sprawie otwarcia granicy prowadzili w środę minister spraw zagranicznych Kanady Marc Garneau i sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Do Kanady mogą obecnie wjeżdżać tylko niezbędni pracownicy i osoby w specyficznych sytuacjach rodzinnych. Obowiązują testy przed i po przylocie oraz kwarantanna, a dla przylatujących samolotem do jednego z czterech wyznaczonych portów lotniczych jest jeszcze konieczność oczekiwania na wyniki testów w jednym z autoryzowanych przez rząd hoteli. Za ten pobyt trzeba samemu zapłacić.

Od 5 lipca Kanadyjczycy i osoby z prawem stałego pobytu mogą wjechać do Kanady bez konieczności poddania się kwarantannie. Dotyczy to osób, które mają dokument zaświadczający o pełnym zaszczepieniu preparatem dopuszczonym do użytku w Kanadzie. Dzieci tych podróżnych, nawet jeśli nie zostały zaszczepione, mogą pojechać z rodzicami do domu, ale będą musiały pozostać dwa tygodnie na kwarantannie i po ośmiu dniach od jej rozpoczęcia będą musiały poddać się dodatkowemu testowi.

Złagodzenie restrykcji dotyczy wszystkich Kanadyjczyków i osób z prawem stałego pobytu niezależnie od kraju, w którym dana osoba się zaszczepiła. Przy czym dokument poświadczający szczepienie musi być sporządzony w języku angielskim lub francuskim, dopuszczalne jest też oficjalnie poświadczone tłumaczenie. Informacja o szczepieniu będzie musiała być wprowadzona do rządowej aplikacji ArriveCAN, dostępnej na stronie internetowej lub jako aplikacja na telefon. Za oszustwo grozi kara do 750 tys. CAD i sześć miesięcy więzienia.

Na razie rząd federalny Kanady nie podjął decyzji w sprawie paszportów szczepionkowych.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

REKLAMA

2119313965 views

REKLAMA

2119314057 views

REKLAMA

REKLAMA

2121110408 views

REKLAMA

2119314120 views

REKLAMA

2119314175 views

Bękarty wojny

Loty nad lodową pustynią

Świat na haju

Urodził się, by być Wielkim

REKLAMA

2119314215 views