REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Kamala Harris przyjęła nominację na kandydatkę na wiceprezydenta

Kamala Harris przyjęła nominację na kandydatkę na wiceprezydenta

-

Senator Kamala Harris przyjęła w środę na konwencji Partii Demokratycznej nominację na kandydatkę na wiceprezydenta USA. W swych wystąpieniach zarówno Harris, jak i Joe Bidena poparli m.in. były prezydent Barack Obama i była sekretarz stanu Hillary Clinton.

Harris jest pierwszą w historii czarnoskórą kobietą i pierwszą Amerykanką pochodzenia azjatyckiego, która otrzymała nominację na urząd wiceprezydenta USA.Polityk przypominała o walce kobiet o ich prawa i o demokrację; mówiła m.in. o swojej matce, która przybyła do USA z Indii i przyłączyła się do walki o prawa obywatelskie w latach 60. Harris mówiła o służbie społeczeństwu i jej znaczeniu, a także o niesprawiedliwości społecznej, braku równych szans dla wszystkich i rasizmie.

„Nie ma lekarstwa na rasizm. Trzeba nad tym pracować” – apelowała, ubolewając nad obecną sytuacją w kraju.

REKLAMA

„Ciągły chaos sprawia, że jesteśmy zagubieni. Niekompetencja wywołuje u nas strach. Bezduszność sprawia, że czujemy się samotni” – wyliczała.

Wskazywała na wartości i wizję przekazywaną przez pokolenia Amerykanów, którą – jak mówiła – podziela Joe Biden. To wizja społeczeństwa, w którym wszyscy są mile widziani, „bez względu na to, jak wyglądają, skąd pochodzą lub kogo kochają” – mówiła.

„(To wizja) kraju, w którym możemy nie zgadzać się co do wszystkich szczegółów, ale łączy nas fundamentalne przekonanie, że każdy człowiek ma nieskończoną wartość, zasługuje na współczucie, godność i szacunek. Kraju, w którym zwracamy uwagę na siebie nawzajem, w którym wspólnie wznosimy się i upadamy, stawiamy czoło wyzwaniom i razem świętujemy triumfy. Dziś (…) taki kraj wydaje się odległy” – przekonywała.

W tym kontekście wzywała do wyboru Bidena na prezydenta.

„Musimy wybrać prezydenta, który przyniesie coś innego, coś lepszego i wykona ważną pracę. (…) Prezydenta, który zjednoczy nas wszystkich – czarnoskórych, białych, Latynosów, Azjatów, rdzennych mieszkańców – aby zapewnić nam przyszłość, której wspólnie pragniemy” – postulowała Harris.

Ostro zaatakował prezydenta Trumpa jego poprzednik, Barack Obama. Twierdził, że Republikanin nie traktuje poważnie swojej pracy. Ostrzegał, że kolejne zwycięstwo Trumpa w wyborach zagroziłoby amerykańskiej demokracji.

„Nie był zainteresowany poświęceniem się pracy; szukaniem wspólnej płaszczyzny; wykorzystywaniem niezwykłej mocy swojego urzędu do pomocy komuś poza samym sobą i swoimi przyjaciółmi; nie interesuje go traktowanie prezydentury jako czegoś innego niż kolejne reality show, które może wykorzystać, aby zwrócić na siebie uwagę” – argumentował Obama.

Zarzucał obecnemu szefowi państwa, że stoi po stronie dyktatorów, osłabia pozycję kraju na arenie międzynarodowej i wykorzystuje wojsko „jako polityczną podporę przeciw pokojowym demonstrantom”.

„Donald Trump nie dorósł do tego stanowiska. (…) A konsekwencje tego niepowodzenia są poważne. 170 000 Amerykanów nie żyje (z powodu pandemii koronawirusa – PAP). Zniknęły miliony miejsc pracy. Wyzwoliły się nasze najgorsze odruchy, nasza dumna reputacja na świecie znacznie się pogorszyła, a nasze demokratyczne instytucje są zagrożone jak nigdy dotąd” – przekonywał.

Obwiniał Trumpa za to, że pozwolił koronawirusowi wymknąć się spod kontroli.

„Nasza zdolność do współpracy przy rozwiązywaniu dużych problemów, takich jak pandemia, zależy od wierności faktom, nauce i logice, a nie od zmyślania” – powiedział Obama, opowiadając się za Bidenem i twierdząc, że wszystko zależy od wyniku zbliżających się wyborów prezydenckich.

Do wyborów nawiązywała też Clinton. Przypomniała, że ubiegając się o prezydenturę w 2016 roku, zdobyła większe poparcie społeczeństwa niż Trump, a mimo to przegrała w Kolegium Elektorów.

„Nie zapominajcie: Joe i Kamala mogą mieć 3 miliony głosów więcej, a i tak przegrać. (…) Potrzebujemy liczb tak przytłaczających, by Trump nie mógł się przemknąć ani ukraść drogi do zwycięstwa” – nawoływała.

Prezydenta zaatakowała też przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

„Widziałam na własne oczy brak szacunku Donalda Trumpa dla faktów, rodzin pracujących, a zwłaszcza dla kobiet – brak szacunku zapisany w jego polityce dotyczącej zdrowia i naszych praw, a nie tylko w jego postępowaniu” – zarzucała prezydentowi.

Tematem przewodnim środowej Narodowej Konwencji Demokratów była „bardziej doskonała unia”. Na nagraniach zwykli ludzie, ale też celebryci tacy jak piosenkarka Billie Eilish, mówili o takich palących problemach, jak pandemia, przemoc z użyciem broni palnej, zmiany klimatyczne i ochrona środowiska, przemoc seksualna wobec kobiet i imigracja.

Przekonywali, że Biden jest przywódcą, który potrafi te problemy rozwiązać.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

fot. DNCC/EPA-EFE/Shutterstock

Kamala Harris i jej mąż Douglas Emhoff fot. DNCC/EPA-EFE/Shutterstock

fot. DNCC/EPA-EFE/Shutterstock

1 KOMENTARZ

  1. Kamala Harris to główna “aktorka” w demokratycznej paradzie kłamców i blagierów. Została wybrana tylko w jednym celu. Ma atakować republikanów i Trumpa w sposów bezpardonowy. “Elity” demokratyczne znakomicie znają ją pod tym względem. Co potrafi to pokazała w czasie senackich przesłuchań sędziego Kavanaugh. Biden ze względu na wiek nie jest zdolny do takich ataków. Wszystko inne co mówiła w czasie wystąpienia to zwyczajne “banialuki” i mogła przekonać tylko ludzi, którzy nienawidzą Trumpa.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks