REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Kamala Harris kandydatką na urząd wiceprezydenta USA

Kamala Harris kandydatką na urząd wiceprezydenta USA

-

Kandydat demokratów na prezydenta Joe Biden wybrał senator z Kalifornii Kamalę Harris na swoją partnerkę wyborczą.  Wkrótce po przyjęciu nominacji Harris stwierdziła, że może Biden zjednoczyć Amerykę, ponieważ całe życie walczył o jej mieszkańców. Prezydent Donald Trump wyraził zaskoczenie wyborem Harris przez Bidena.

„@JoeBiden może zjednoczyć naród amerykański, ponieważ spędził życie, walcząc o nas. A jako prezydent zbuduje Amerykę, która będzie wierna naszym ideałom. Jestem zaszczycona, że mogę dołączyć do niego jako kandydat naszej partii na wiceprezydenta i zrobię wszystko, aby uczynić go naszym naczelnym dowódcą” – pisała senator z Kalifornii, która w grudniu ubiegłego roku zrezygnowała z ubiegania się o nominację Partii Demokratycznej w prawyborach prezydenckich.

REKLAMA

Według komentatorów 55-letnia partnerka wyborcza 77-letniego Bidena może dać początek zmianom w amerykańskiej polityce. To dopiero trzecia kobieta i pierwsza czarnoskóra kandydująca na wiceprezydenta z ramienia jednej z dwóch głównych partii politycznych w USA. Pierwszą kobietą była demokratka Geraldine Ferraro w 1984 roku, a drugą republikanka Sarah Palin w 2008 roku.

fot. ERIK S LESSER/EPA-EFE/Shutterstock

Harris pochodzi z rodziny imigrantów. Jej matka Shyamala Gopalan Harris przybyła z Indii. Jest specjalistką od raka piersi. Kontynuowała studia podyplomowe na kalifornijskim uniwersytecie Berkeley. Ojciec, Donald Harris, urodzony na Jamajce został profesorem ekonomii m.in. na prestiżowym uniwersytecie Stanforda. Oboje byli aktywistami Ruchu Praw Obywatelskich.

Kamala Harris studiowała prawo w Hastings College of the Law, a wcześniej na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, który ją przekonał, „że możemy być kimkolwiek chcemy, jesteśmy młodzi, utalentowani i czarnoskórzy, i nie powinniśmy pozwolić, aby cokolwiek stanęło nam na drodze do sukcesu” – jak kiedyś powiedziała w jednym z wystąpień publicznych.

Senator Harris ma opinię umiarkowanej przedstawicielki Partii Demokratycznej i pragmatycznego prawodawcy, a nie ideologa. To jej pierwsza kadencja Senacie, gdzie wykorzystuje wcześniejsze doświadczenia jako prokurator, aby być liderem w kwestiach sprawiedliwości rasowej.

„Wszyscy widzieliśmy, jak pociąga administrację (Donalda) Trumpa do odpowiedzialności za jej korupcję, przeciwstawia się Departamentowi Sprawiedliwości, który jest w amoku i stanowi potężny głos przeciwko ich skrajnym nominacjom. (…) Jest liderem w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i równości małżeństw. Skupiła się w następstwie (pandemii) koronawirusa jak laser na różnicach rasowych” – podkreślił we wtorek Biden.

Prezydent Donald Trump powiedział we wtorek na konferencji prasowej, że jest zaskoczony wyborem Kamali Harris przez Joe Bidena. ,,Jestem zaskoczony, ponieważ (Harris) przeciętnie wypadła w kampanii wyborczej demokratów i miała bardzo słabe wyniki w prawyborach” – przypomniał Trump.

Trump podkreślił, że tym bardziej jest zdziwiony wyborem swojego demokratycznego rywala że podczas prawyborów Harris atakowała Bidena i traktowała go ,,bardzo lekceważąco”.

Republikanin Donald Trump, który w listopadowych wyborach będzie ubiegał się o reelekcję, zarzucił Harris m.in. ,,zbytnią lewicowość”, a także chęć podniesienia podatków i obniżenia wydatków na wojsko.

Tego samego dnia rzeczniczka kampanii wyborczej prezydenta Trumpa oskarżyła Harris o to, że jest zarówno zbyt postępowa, jak i niewystarczająco postępowa, próbując „ukryć swą prokuratorską przeszłość, aby uspokoić antypolicyjnych ekstremistów”. Jak oceniła jednocześnie rzeczniczka wybór senator z Kaliforni stanowi dowód, że Biden będzie realizował „skrajny program radykałów lewicy”.

Harris sprawowała po studiach funkcję prokurator generalnej Kalifornii oraz prokurator okręgowej w San Francisco. Koncentrowała się m.in. na reformie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, poprawie opieki zdrowotnej dla Afroamerykanów oraz walce z nierównościami dochodowymi w Stanach Zjednoczonych. Jak wskazują media, dzięki zdobytemu wcześniej doświadczeniu jest przygotowana do podejmowania problemów w dobie pandemii koronawirusa, która nieproporcjonalnie dotyka mniejszości rasowe oraz walki z systemowym rasizmem i recesji gospodarczej.

Podczas kampanii przed prawyborami relacje Bidena z Harris uległy znacznemu pogorszeniu. Choć były wiceprezydent przypominał jej współpracę ze swoim synem prokuratorem generalnym w stanie Delaware Beau Bidenem i chwalił za wspólną walkę z wielkimi bankami, troskę o ludzi pracy i ochronę kobiet, Harris  ostro zaatakowała Bidena w ubiegłorocznej debacie przedwyborczej zarzucając mu rasistowskie przekonania, gdy zasiadał w Senacie. Ostatecznie Harris zrezygnowała z ubiegania się o urząd prezydenta USA, a jako powód podała niedostateczne fundusze wyborcze.

Po wycofaniu się z wyścigu prezydenckiego Harris starała się naprawić  swoje stosunki  z Bidenem i nawet przyłączyła się do jego kampanii wyborczej. Niedawno przed kamerami telewizyjnymi Harris zapewniała, że zrobi wszystko, aby Biden został wybrany. Wyraziła przekonanie, że ,,potrzebujemy prezydenta, który dba o ludzi i kocha ludzi” i „musimy ocalić duszę naszego kraju”.

(Informacja własna, PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks