REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaKalifornia zamierza przekształcić ciężkie więzienie w San Quentin na ośrodek resocjalizacji

Kalifornia zamierza przekształcić ciężkie więzienie w San Quentin na ośrodek resocjalizacji

-

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom planuje przekształcenie kosztem 20 mln dolarów więzienia w San Quentin mieszczącego najwięcej skazańców w celach śmierci w USA na zakład karny dla mniej niebezpiecznych więźniów. Położy nacisk na resocjalizację – podała w czwartek AP.

W cieszącym się złą sławą stanowym więzieniu, w rejonie Zatoki San Francisco, przebywali niebezpieczni przestępcy, jak seryjny morderca Charles Manson oskarżony m.in. o zabicie żony Romana Polańskiego Sharon Tate. W San Quentin do 2006 roku wykonywano wyroki śmierci. W latach 60. i 70. wybuchały tam bunty.

REKLAMA

Zgodnie z projektem gubernatora blisko 700 osób skazanych na śmierć nie będzie miało zmienionych wyroków, ale trafią stamtąd do innych obiektów kalifornijskiego systemu penitencjarnego. W więzieniu przemianowanym na Ośrodek Resocjalizacji San Quentin położony zostanie nacisk na edukację i szkolenia.

W 2019 roku ogłosił moratorium na egzekucje i zdemontował komorę gazową w San Quentin. W minionym roku zaanonsował plany przenoszenia skazanych na śmierć do innych więzień.

Inspiracją dla programu jest, według biura gubernatora, przykład norweski. Koncentruje się on na przygotowaniu więźniów do powrotu do społeczeństwa. „W norweskich więzieniach o maksymalnym rygorze cele często przypominają akademiki z dodatkowymi meblami, jak biurka oraz telewizory. Odnotowuje się tam niski wskaźnik recydywy” – podkreśla AP.

Jak zaznaczył Newsom w rozmowie z „Los Angeles Times” programy szkolenia zawodowego przewidziane w San Quentin, pozwolą ludziom po wyjściu na wolność na znalezienie dobrze płatnej pracy hydraulików, elektryków czy kierowców ciężarówek.

W San Quentin mieści się Mount Tamalpais College, pierwszy w USA za kratami akredytowany junior college. Dwuletnia uczelnia prowadzi zajęcia z literatury, astronomii, polityki rządu amerykańskiego itp. Nadaje tytuł Associate of Arts.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2096883860 views

REKLAMA

REKLAMA

2096884094 views

REKLAMA

REKLAMA

2098680488 views

REKLAMA

2096884241 views

REKLAMA

2096884342 views

REKLAMA

2096884453 views