REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Joe Biden zaprzysiężony na 46. prezydenta USA

Joe Biden zaprzysiężony na 46. prezydenta USA

-

Przy bezprecedensowych środkach bezpieczeństwa Demokrata Joe Biden został w środę przed Kapitolem zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. W przemówieniu inauguracyjnym wzywał do narodowej jedności i mówił o “triumfie idei demokracji”.

Po złożeniu przysięgi Biden powiedział, że “świętujemy dzisiaj triumf nie kandydata, a idei, jaką jest demokracja”. “Wola ludu została wysłuchana; wiemy, że demokracja jest cenna i delikatna i teraz wygrała; to jest dzień Ameryki, dzień demokracji” – zwracał się do gości, w tym kongresmenów, byłych prezydentów oraz byłego wiceprezydenta Mike’a Pence’a.

REKLAMA

2147483647 clicks

W ocenie nowego prezydenta “Ameryka została ponownie przetestowana i stanęła na wysokości zadania”.

Demokrata wzywał do narodowej jedności i zażegnania gorących politycznych sporów, zapewniając że poświęci temu “całą duszę”. “Mamy wiele do zrobienia, wiele do naprawienia, wiele do uleczenia, wiele do zbudowania i wiele do zyskania. Potrzeba nam jedności” – stwierdził.

“W jedności możemy zrobić wielkie, ważne rzeczy. Możemy dać ludziom pracę, możemy wysłać dzieci do bezpiecznych szkół, możemy zapewnić sprawiedliwość rasową. Ameryka może być siłą działającą na rzecz dobra na świecie” – mówił.

W przesłaniu dla świata nowy gospodarz Białego Domu zapowiedział, że USA będą przewodzić także “siłą przykładu”. “Będziemy silnym i godnym zaufania partnerem na rzecz pokoju, postępu i bezpieczeństwa” – dodał.

78-latek jest drugim katolikiem i najstarszą osobą w historii, która obejmuje najwyższy urząd w Stanach Zjednoczonych. Prezydentura jest dla Bidena zwieńczeniem blisko pół wieku w polityce.

Jego zastępczynią jest Kamala Harris, pierwsza kobieta i osoba o pochodzeniu afroamerykańskim na tym stanowisku.

Po uroczystościach na Kapitolu Biden i Harris udadzą się na cmentarz w Arlington, gdzie złożą wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie skierują się do Białego Domu, gdzie prezydent podpisze pierwsze rozporządzenia wykonawcze.

Z obawy przed zamieszkami na ulicach Waszyngtonu rozlokowano ponad 25 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej, a do tej liczby dochodzi policja oraz służby federalne, jak FBI. Od 6 stycznia i szturmu zwolenników Trumpa na Kapitol w stolicy z dnia na dzień zwiększano środki bezpieczeństwa – wznoszono kolejne ogrodzenia i barykady, zamykano mosty i ulice, sprawdzano studzienki oraz latarnie. Do Kongresu w środę bez przepustki dla nielicznych gości nie ma dostępu.

Mieszkańców Dystryktu Kolumbii poproszono, by dla swojego bezpieczeństwa w środę pozostali w domach. Nowego prezydenta nie wiwatują tłumy na błoniach przed Kongresem, tak jak to odbywało się z przeszłości. Przed Kapitolem wbito w ziemię ponad 200 tysięcy flag.

Służby zapewniają, że na ulicach miasta nie odnotowano żadnych poważniejszych incydentów.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

Kamala Harris i Doug Emhoff fot. SAUL LOEB/POOL/EPA-EFE/Shutterstock

1 KOMENTARZ

  1. Nawoływanie do jedności. Wyjątkowa hipokryzja. Elity demokratyczne (z Obamą i Bidenem na czele), media społecznościowe, większość prasy i TV-wszyscy solidarnie i bezwzględnie pracowali przez ponad 4 lata (każdy dzień) nad zniszczeniem administracji Trumpa i jego samego. Nie oglądałem inauguracji bo nie wierze w uczciwość Bidena i jego ludzi (podobnie jak kiedyś nie słuchałem i nie oglądałem Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego). Biden i jego ludzie mają podobne cele jak wymienieni komunistyczni kacykowie. Jest to zniewolenie Amerykanów i kontrola każdej dzieciny życia czyli krótko mówiąc ustrój totalitarny. Najbardziej przykrym faktem jest to, że tak samo postępuje część republikanów, którzy (aby było bardziej śmiesznie) nazwali swoją działalność “Lincoln Project”.

REKLAMA

2131780272 views

REKLAMA

REKLAMA

2131780287 views

REKLAMA

REKLAMA

2133576607 views

REKLAMA

2131780297 views

REKLAMA

2131780300 views

REKLAMA

2131780304 views