0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaJason Rezaian pozwał Iran za więzienie go i złe traktowanie

Jason Rezaian pozwał Iran za więzienie go i złe traktowanie

-

Jason Rezaian  fot.STR/EPA
Jason Rezaian fot.STR/EPA

Jason Rezaian, b. korespondent „Washington Post” w Teheranie, więziony przez 544 dni w Iranie pod zarzutem szpiegostwa, złożył pozew w sądzie w Waszyngtonie przeciw rządowi Iranu, zarzucając mu przetrzymywanie go jako zakładnika, stosowanie tortur i terroryzm.

„Rząd Iranu obrał za cel i aresztował Jasona Rezaiana, poddawał go torturom i innym formom okrutnego traktowania, a także przetrzymywał go jako zakładnika, by w zamian wymusić ustępstwa na rządzie USA i innych” podczas negocjowania porozumienia atomowego, podpisanego ostatecznie w lipcu 2015 roku – głosi pozew złożony w poniedziałek (czasu miejscowego).

REKLAMA

„Przez 544 dni (pozbawienia wolności) Rezaian doświadczył takiego maltretowania fizycznego i psychicznego w więzienia Ewin (w Teheranie), że już nigdy nie będzie taki sam, do końca życia będzie wymagał specjalistycznej opieki medycznej i innego rodzaju” – podkreślono w piśmie. Dodano, że żona, brat i matka dziennikarza „doświadczyli skrajnej traumy”, a Rezaianowi, który jest Amerykaninem pochodzenia irańskiego, i jego żonie, rodowitej Irance, „już nigdy nie będzie wolno spotkać się lub spędzić czasu z wieloma członkami rodziny, przyjaciółmi i współpracownikami pozostałymi w Iranie”.

68-stronicowy pozew zawiera wiele nieznanych dotąd informacji na temat przetrzymywania Rezaiana, np. że w tym czasie schudł 50 kg, rozważał samobójstwo, a jemu samemu i jego żonie grożono śmiercią – zauważa „New York Times”.

Rezaian został aresztowany wraz z żoną, Jeganeh Salehi, 22 lipca 2014 roku w ich domu w Teheranie pod zarzutem prowadzenia działalności szpiegowskiej, których ostatecznie nie dowiedziono. Salehi została wypuszczona na wolność po 72 dniach, ale dostała zakaz wypowiadania się o procesie męża.

Proces Rezaiana toczył się przed irańskim Trybunałem Rewolucyjnym, który Unia Europejska umieściła na swojej czarnej liście z powodu łamania praw człowieka.

Praktycznie cały okres uwięzienia Amerykanin spędził w owianym złą sławą teherańskim więzieniu Ewin, a część kary odbył w odosobnieniu. W pozwie zaznaczono, że dziennikarz cierpiał na nadciśnienie i inne dolegliwości, których nie pozwolono mu leczyć, a także był niedożywiony, ponieważ podawane mu jedzenie „w niektórych przypadkach zawierało beton, kamienie, piach i inne (…) niejadalne przedmioty”.

W pozwie nie wymieniono żądanej sumy zadośćuczynienia.

To drugi pozew złożony w USA przeciw władzom Iranu – przypomina „NYT”. W maju pozew złożył Amit Hekmati, weteran piechoty morskiej USA, który był w Iranie więziony przez ponad cztery lata.(PAP)

REKLAMA

2091259505 views

REKLAMA

2091259808 views

REKLAMA

2093056269 views

REKLAMA

2091260091 views

REKLAMA

2091260242 views

REKLAMA

2091260387 views