REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaJaponia. Pierwsza para USA na audiencji u cesarza i cesarzowej

Japonia. Pierwsza para USA na audiencji u cesarza i cesarzowej

-

Melania i Donald Trump
fot.KIM KYUNG-HOON/Pool/EPA

Japoński cesarz Akihito i cesarzowa Michiko przyjęli w poniedziałek rano czasu lokalnego w Pałacu Cesarskim w Tokio prezydenta USA Donalda Trumpa i pierwszą damę tego kraju Melanię Trump, którzy kontynuują swoją pierwszą azjatycką podróż – informują agencje.

REKLAMA

Para cesarska przywitała Trumpów przy wejściu do rezydencji japońskich monarchów. 83-letni Akihito powiedział, że jest “bardzo szczęśliwy”, mogąc przyjąć amerykańską pierwszą parę, a następnie wszyscy czworo zniknęli za zamkniętymi drzwiami pałacu, gdzie towarzyszyli im jedynie tłumacze – podała agencja EFE.

EFE zauważa, że amerykański przywódca prezentował się tego ranka szczególnie poważnie, w odróżnieniu od przyjacielskiego i spontanicznego usposobienia okazywanego przez niego zwykle podczas spotkań z głowami obcych państw. W niedzielę Trump rozegrał partię golfa z japońskim premierem Shinzo Abem, który mówił do prezydenta USA po imieniu, a po udanych zagrywkach obaj przybijali sobie “piątki”.

Powaga prezydenta może wynikać z dochodzących zza oceanu informacji o tragicznej strzelaninie w Teksasie. W niedzielę czasu lokalnego w tym stanie (poniedziałek rano w Japonii) media poinformowały, że samotny napastnik otworzył ogień w kościele, zabijając co najmniej 26 osób i raniąc 24, zanim sam zginął.

Przed wizytą w Pałacu Cesarskim Trump wyraził szok “spowodowany tym strasznym aktem zła” i złożył kondolencje bliskim ofiar. “Niech Bóg będzie z mieszkańcami Sutherland Springs w Teksasie. FBI i inne organa ścigania są na miejscu (przestępstwa – PAP). Śledzę sytuację z Japonii” – napisał na Twitterze.

Program wizyty przewiduje jeszcze oficjalne rozmowy z premierem Abe, z którym Trump będzie poruszał temat kryzysu północnokoreańskiego i kwestie handlowe. Następnie obaj przywódcy spotkają się z rodzinami Japończyków uprowadzonych przed laty przez reżim w Pjongjangu, a później wezmą udział w konferencji prasowej i bankiecie wydanym przez Abego w Pałacu Akasaka w japońskiej stolicy.

Japonia jest pierwszym przystankiem podróży Trumpa po Azji, w czasie której odwiedzi on pięć kraj regionu. We wtorek uda się do Korei Południowej, a następnie do Chin, Wietnamu i na Filipiny. Głównym tematem rozmów będzie zagrożenie ze strony reżimu Kim Dzong Una, który mimo sprzeciwu i sankcji społeczności międzynarodowej nie wstrzymuje prac nad swoim programem zbrojeń nuklearnych.

Andrzej Borowiak (PAP)

REKLAMA

2128632743 views

REKLAMA

REKLAMA

2128632759 views

REKLAMA

REKLAMA

2130429079 views

REKLAMA

2128632769 views

REKLAMA

2128632773 views

REKLAMA

2128632777 views