REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaIzba Reprezentantów za zakończeniem masowego zbierania danych telefonicznych

Izba Reprezentantów za zakończeniem masowego zbierania danych telefonicznych

-

fot.stockpic/pixabay.com
fot.stockpic/pixabay.com

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła w środę ustawę zabraniającą Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i innym służbom dalszego masowego zbierania danych o rozmowach telefonicznych Amerykanów. Ustawa musi być jeszcze zaaprobowana przez Senat.

Ustawa (Freedom Act) uchwalona stosunkiem głosów 338:88 i popierana przez prezydenta Baracka Obamę, wprowadza zakaz zbierania na masową skalę danych o połączeniach telefonicznych i innych danych dotyczących obywateli USA. Zbieranie takich danych będzie możliwe jedynie w konkretnych przypadkach, kiedy sąd uzna, że zachodzi uzasadnione podejrzenie o związkach z międzynarodowym terroryzmem.

REKLAMA

Nowy akt prawny modyfikuje i zastępuje kontrowersyjną ustawę Patriot Act uchwaloną po atakach terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton z 11 września 2001 r., która wygasa 1 czerwca. Patriot Act był powszechnie krytykowany przez licznych przeciwników, którzy argumentowali, że narusza on prawa obywatelskie.

„Dzisiejsze głosowanie jest dużym zwycięstwem zwolenników reformy służb specjalnych” – powiedziała Nuala O’Connor, przewodnicząca organizacji pozarządowej Centrum Demokracji i Technologii.

Masową skalę zbierania danych o połączeniach telefonicznych zwykłych Amerykanów ujawnił były pracownik kontraktowy NSA Edward Snowden, który zbiegł przed grożącym mu aresztowaniem do Rosji.

Komentatorzy podkreślają że mimo zdecydowanego poparcia dla ustawy w Izbie, zarówno przez Republikanów jaki Demokratów, musi dojść do konfrontacji z Senatem.

Przywódca większości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell jest jej zdecydowanie przeciwny, podobnie jak wielu innych kluczowych republikańskich senatorów. Chcą oni utrzymania inwigilacji obywateli przez NSA i inne agencje w obecnej formie do roku 2020.

Kilku senatorów, w tym potencjalny republikański kandydat na prezydenta Rand Paul, zapowiedziało już zastosowanie taktyki przeciągania obrad w nieskończoność poprzez wygłaszanie długich przemówień (tzw. filibuster).

Senat ma zająć się nową ustawą w końcu maja. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109312375 views

REKLAMA

2109312607 views

REKLAMA

REKLAMA

2111108998 views

REKLAMA

2109312748 views

REKLAMA

2109312847 views

REKLAMA

2109312955 views