REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaIzba Reprezentantów przegłosowała "Akt o równości"

Izba Reprezentantów przegłosowała “Akt o równości”

-

Izba Reprezentantów USA przyjęła “Akt o równości”, szeroko zakrojoną ustawę, która – jak utrzymują jej zwolennicy – zapewnić ma lepszą ochronę osób LGBTQ m.in. w edukacji czy miejscu pracy. Krytycy wskazują, że ustawa prowadzi do finansowania aborcji z pieniędzy podatników i zabiera rodzicom możliwość wyboru sposobu wychowania dzieci.

Z uwagi na sprzeciw większości Republikanów mało prawdopodobne jest, by “Akt o równości” poparł Senat.

REKLAMA

Zgodnie z intencjami twórców ustawa ma zapobiegać dyskryminacji ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową m.in. przy udzielaniu kredytów czy przy wypełnianiu obowiązków przysięgłego. Zwolennicy “Aktu o równości” twierdzą, że to niezbędny krok w kierunku zapewnienia równych praw wszystkim Amerykanom, niezależnie od orientacji seksualnej.

“Dyskryminacje jest zła. Jako dzieci uczymy się złotej zasady: traktuj innych tak, jak sam chcesz być traktowany. W tej chwili dla milionów Amerykanów LGBTQ dyskryminacja to fakt” – argumentował przed głosowaniem Demokrata z Rhode Island David Cicilline.

“Faktem jest, że w większości stanów osobie LGBTQ grozi odmowa zakwaterowania, edukacji lub zasiadania w ławach przysięgłych z powodu tego, kim jest. Dlatego jesteśmy tutaj, by rozważyć +Akt o Równości+. Nie robi on nic więcej ani mniej niż stwierdza, że osoby LGBTQ zasługują na te same prawa i obowiązki, co wszyscy inni Amerykanie – przede wszystkim to prawo do życia wolnego od dyskryminacji” – mówił.

+Akt o Równości+, wspierany m.in. przez Coca-Colę, IBM i Microsoft, spotkał się z ostrym sprzeciwem konserwatywnych parlamentarzystów. Krytycy wskazywali, że zapisy aktu naruszają wolności religijne, prowadzą do finansowania aborcji z pieniędzy podatników i zabierają rodzicom możliwość wyboru sposóbu wychowania swojego dziecka. Nie zgadzają się również z umożliwieniem transpłciowym kobietom udziału w żeńskich zawodach sportowych.

“To jest wykorzystywanie władzy, by powiedzieć nam, abyśmy ulegli woli +elity kulturalnej+ w tym mieście, która chce nam powiedzieć, w co powinniśmy wierzyć. Nie zamierzamy tego robić” – mówił Republikanin z Teksasu Chip Roy.

Ustawa, przyjęta w Izbie Reprezentantów stosunkiem głosów 224 do 206, ma niewielkie szanse na zdobycie wystarczającego poparcia Republikanów w Senacie. By została przyjęta, do 50 Demokratów w tej izbie musiałoby dołączyć aż 10 Republikanów. Zważywszy, że w Izbie Reprezentantów z partyjnej linii wyłamało się jedynie trzech parlamentarzystów, jest to mało prawdopodobne.

Niższa izba parlamentu USA po raz pierwszy przyjęła “Akt o Równości” w 2019 roku, ale kontrolowany wówczas przez Republikanów Senat odmówił wówczas jej podjęcia. Obejmując urząd, prezydenta Joe Biden zachęcał kontrolowany przez Demokratów Kongres do “szybkiego przyjęcia” ustawy, nazywając ją “kluczowym krokiem w kierunku zapewnienia, by Ameryka przestrzegała naszych podstawowych wartości równości”. (PAP)

REKLAMA

2129136816 views

REKLAMA

REKLAMA

2129136831 views

REKLAMA

REKLAMA

2130933151 views

REKLAMA

2129136841 views

REKLAMA

2129136844 views

Piąta siła wszechświata

Gwiezdne wrota

Znajda w metrze

Karuzela mutacji

REKLAMA

2129136848 views