REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaIzba Reprezentantów poparła pakiet pomocowy Bidena

Izba Reprezentantów poparła pakiet pomocowy Bidena

-

Izba Reprezentantów zatwierdziła w głosowaniu pakiet pomocowy w wys. 1,9 bln dolarów, który zgodnie z planami prezydenta Joe Bidena ma być rozdysponowany wśród Amerykanów najbardziej dotkniętych skutkami epidemii. Projekt ustawy skierowano do Senatu.

Za przyjęciem pakietu pomocowego, który “ma stymulować wzrost gospodarczy w warunkach epidemii” – jak przekonywał podczas kampanii prezydenckiej Biden, głosowało 219 deputowanych. Przeciwko było 212 członków Kongresu.

REKLAMA

Projekt ustawy zakłada finansowanie z budżetu państwa kampanii szczepień, a także lekarstw i usług medycznych związanych z epidemią, przewiduje również dalszą pomoc dla kwalifikujących się osób w wys. 1400 dolarów i dodatkowe zasiłki dla bezrobotnych w wys. 400 dolarów, które będą wypłacane przez władze federalne do 29 sierpnia, a także system subwencji dla osób doświadczających problemów z opłatą czynszu czy podatku od nieruchomości. Pakiet przewiduje również wsparcie finansowe dla samozatrudnionych i małych firm.

Przegłosowanie projektu ustawy o zwalczaniu skutków epidemii jest pierwszym legislacyjnym zwycięstwem Joe Bidena, który podczas kampanii prezydenckiej obiecywał rozszerzenie pomocy państwa dla ludności – zaznacza Reuters.

“Wbrew intencjom Demokratów nie udało się jednak przyjąć rozwiązań podnoszących płacę minimalną, a przed nimi jeszcze cała batalia o przyjęcie projektu ustawy przez Senat, gdzie Republikanie i Demokraci mają po 50 mandatów” – pisze agencja. Reuters podkreśla, że wiceprezydent Kamala Harris, która przewodniczy obradom Senatu będzie musiała wykazać się dużą zręcznością, by głosowanie zakończyło się sukcesem dla jej i Bidena obozu politycznego.

“Naród amerykański musi wiedzieć, że jego rząd jest w tych trudnych chwilach przy nim” – powiedziała w trakcie debaty nad projektem przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Stany Zjednoczone są krajem, który wyjątkowo ciężko przechodzi epidemię koronawirusa. Od marca ubiegłego roku odnotowano łącznie 28,5 mln zakażeń, a z powodu Covid-19 zmarło już 510 tys. Amerykanów.

Republikanie, którzy w przeszłości poparli epidemiczny pakiet pomocowy, podkreślali podczas debaty w Kongresie, że wiele elementów Bidenowskiego planu wychodzenia z kryzysu, świadczy o rozrzutności i nie jest podyktowane koniecznością. Jako przykład podano budowę ze środków przewidzianych w ustawie autostrady w pobliżu okręgu wyborczego Nancy Pelosi, która w Kongresie reprezentuje San Francisco. “To wyrzucanie pieniędzy w błoto” – podkreślał lider frakcji Republikanów w izbie niższej, Kevin McCarthy podczas debaty.

W ocenie amerykańskich mediów przyjęcie pakietu pomocowego przez Izbę Reprezentantów w wersji zaproponowanej przez prezydenta Bidena to próba generalna przed kolejnymi odsłonami walki w Kongresie o ustawy regulujące kwestie związane z polityką migracyjną i klimatyczną.

Kierownictwo Partii Demokratycznej nie kryje, że chciałoby, by zawierająca pakiet pomocowy ustawa o zwalczaniu skutków epidemii weszła w życie w połowie marca w związku z tym, że specjalne zasiłki dla bezrobotnych oraz inne formy wsparcia, które przyjęto w poprzednim programie, wygasają pod koniec marca. (PAP)

1 KOMENTARZ

REKLAMA

2129139790 views

REKLAMA

REKLAMA

2129139805 views

REKLAMA

REKLAMA

2130936125 views

REKLAMA

2129139815 views

REKLAMA

2129139818 views

Piąta siła wszechświata

Gwiezdne wrota

Znajda w metrze

Karuzela mutacji

REKLAMA

2129139822 views