REKLAMA

2115531191 views

REKLAMA

2115531189 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaIzba Reprezentantów podwyższyła limit zadłużenia państwa

Izba Reprezentantów podwyższyła limit zadłużenia państwa

-

We wtorkowym głosowaniu Izba Reprezentantów opowiedziała się za okresowym podniesieniem limitu zadłużenia państwa o 480 mld dolarów do wysokości 28,5 bln, co oddala perspektywę technicznej niewypłacalności. Wcześniej podwyższenie limitu zaaprobował Senat.

Czasowe odejście od ustalonego w 2019 r. limitu zadłużenia w wysokości 22 bilionów pozwoli na jego dalsze obsługiwanie do 3 grudnia br.

REKLAMA

Po głosowaniu w Izbie Reprezentantów, które przebiegało w zgodzie z podziałami partyjnymi – “za” głosowało 219 Demokratów, “przeciw” było 206 Republikanów – należy się spodziewać szybkiego podpisania ustawy przez prezydenta Joe Bidena.

Prezydent musi to zrobić przed 18 października. W ocenie Departamentu Skarbu jest to data graniczna, od której największa gospodarka świata stanęłaby na krawędzi niewypłacalności. By uniknąć problemu ze spłatą publicznego zadłużenia podjęto działania krótkoterminowe, zgodne z preferencjami partyjnymi.

Republikanie nie godzą się na długotrwałe podniesienie pułapu długu, ponieważ obawiają się, że dałoby to administracji Bidena wolną rękę w finansowaniu wielkich projektów inwestycyjnych w sferze społecznej i w sferze polityki klimatycznej. Demokraci powinni wziąć na swe barki zadanie podwyższenia pułapu długu, “ponieważ to ich polityka wymagać będzie wielkich środków budżetowych”.

“Udało się nam na krótki czas oddalić widmo kryzysu, ale, gdy sprawa znowu stanie na porządku dnia w grudniu, Kongres będzie musiał wybrać między interesem partyjnym a narodowym i uznać ten ostatni za wartość nadrzędną” – powiedział po głosowaniu przewodniczący Komisji Środków Budżetowych Izby Reprezentantów (Ways & Means) Richard Neal z partii Demokratycznej.

Na początku sierpnia zakończył się dwuletni okres zawieszenia pułapu zadłużenia USA, a resort finansów podjął tzw. środki nadzwyczajne, aby uniknąć technicznej niewypłacalności państwa, która miałaby bardzo groźne konsekwencje dla globalnych rynków finansowych.

Rząd finansuje swe wydatki, pożyczając pieniądze – sprzedajr na aukcjach regularnie emitowane papiery dłużne o różnej zapadalności. Stany Zjednoczone są przy tym największym dłużnikiem świata. Kraj nigdy jeszcze nie okazał się niewypłacalny, toteż ich amerykańskie obligacje skarbowe uznawane są za najbezpieczniejszą inwestycję świata. Są one denominowane w dolarach – głównej walucie, którą posługują się banki centralne i instytucje finansowe na świecie. Dlatego papiery dłużne USA uznawane są za filar globalnego systemu finansowego. (tos,PAP)

REKLAMA

2116693376 views

REKLAMA

REKLAMA

2116693575 views

REKLAMA

REKLAMA

2118489943 views

REKLAMA

2116693681 views

REKLAMA

2116693766 views

REKLAMA

2116693854 views