REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaIrma atakuje Florydę: pierwsze trzy ofiary śmiertelne

Irma atakuje Florydę: pierwsze trzy ofiary śmiertelne

-

Huragan Irma dotarł do Miami fot.ERIK S. LESSER/EPA

Potężne fale morskie nacierające na wyspy u wybrzeży pod wpływem wichury, która dochodzi do 215 km/h i zrywa dachy, woda wdzierająca się w głąb lądu i trzy ofiary śmiertelne – tak w niedzielę rano zaczął się atak potężnego huraganu Irma na Florydę.

Według prognozy władz stanowych Irma może wyrządzić na Florydzie szkody „na skalę nieznaną od 25 lat”. Jeden z najbogatszych stanów USA przygotował się niezwykle starannie na jej spotkanie. Są jednak już pierwsze ofiary Irmy.

REKLAMA

W gęstej ulewie poprzedzającej czoło huraganu, przypuszczalnie wskutek utraty widoczności, w hrabstwie Hardee zginęły dwie osoby podróżujące samochodem osobowym, a nieco wcześniej na terenie hrabstwa Monroe na Los Cayos wicher zepchnął na drzewo samochód dostawczy, w którym zginął inny kierowca.

Policja zaapelowała do wszystkich mieszkańców na terenach Florydy, które – jak się przewiduje – może atakować huragan, aby zrezygnowali z podróży.

Przed uderzeniem we Florydę Irma, która zaatakowała wybrzeże amerykańskie po przejściu nad wschodnią i środkową Kubą, zabiła na Karaibach 25 osób.

Według kolejnego biuletynu amerykańskiej Krajowej Agencji ds. Huraganów Irma w najbliższych godzinach zaatakuje z całą mocą zachodnie wybrzeże Florydy. Miastom Sarasota, Fort Myers i Tampa grozi zalanie.

W związku z podniesieniem się poziomu wód morskich pod naporem wichru południowo-zachodniemu wybrzeżu Florydy grożą wkrótce fale o wysokości ponad pięciu metrów.

Już w niedzielę po południu (czasu polskiego) ponad 825 000 odbiorców na półwyspie nie miało prądu.

Władze Florydy i prezydent USA Donald Trump wezwali w niedzielę rano ludność stanu, aby ewakuowała się z najbardziej zagrożonych terenów, zwłaszcza w zachodniej i południowej części stanu, i skorzystała ze schronień oraz innych bezpiecznych miejsc przygotowanych przez władze. Do niedzieli rano miejscowego czasu skorzystało już z nich co najmniej 130 000 osób i wciąż masowo przybywają nowi mieszkańcy.

Gubernator Florydy postawił w stan gotowości w związku z nadciągającym huraganem 7 000 członków Gwardii Narodowej i 30 000 policjantów.

Już w sobotę zostały zamknięte dla ruchu lotniska w Miami, Fort Lauderdale, Tampie i Orlando.

Wydany przez gubernatora Florydy nakaz obowiązkowej ewakuacji dotyczy niemal jednej trzeciej części mieszkańców Florydy – 6,3 milionów osób. (PAP)

REKLAMA

2109431431 views

REKLAMA

2109431663 views

REKLAMA

REKLAMA

2111228054 views

REKLAMA

2109431804 views

REKLAMA

2109431903 views

REKLAMA

2109432011 views