REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Iran uwalnia czterech amerykańskich więźniów; USA - siedmiu Irańczyków

Iran uwalnia czterech amerykańskich więźniów; USA – siedmiu Irańczyków

-

Uwolniony dziennikarza Jason Rezaian fot STR/EPA
Uwolniony dziennikarza Jason Rezaian fot STR/EPA

Władze Iranu uwolniły w sobotę czterech więźniów mających podwójne amerykańsko-irańskie obywatelstwo, w tym korespondenta “Washington Post” w Teheranie Jasona Rezaiana. W ramach wymiany USA zapowiedziały zwolnienie ze swych więzień siedmiu Irańczyków.

REKLAMA

Jak podała agencja prasowa Fars, z irańskich zakładów karnych zwolniono dziennikarza Rezaiana, byłego żołnierza piechoty morskiej USA Amira Hekmatiego, pastora Saida Abediniego i Nosratollaha Chosraviego.

Informacje te potwierdziły władze amerykańskie.

Według agencji prasowej IRNA w ramach wymiany więźniów władze Stanów Zjednoczonych uwolnią siedmiu Irańczyków, którzy obecnie odsiadują wyroki w amerykańskich zakładach karnych. Jak poinformował przedstawiciel władz USA, chodzi o siedmiu Irańczyków, spośród których sześciu ma podwójne obywatelstwo.

Informacja o wymianie więźniów nadeszła, gdy oczekiwane jest ogłoszenie przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) raportu potwierdzającego, że Iran realizuje lipcowe porozumienie w sprawie programu nuklearnego. Raport, który być może zostanie opublikowany jeszcze w sobotę, toruje drogę do zniesienia sankcji nałożonych na Iran w 2006 roku.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry i szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif udali się w sobotę do Wiednia, gdzie ma swą siedzibę MAEA, żeby ogłosić wejście w życie porozumienia zawartego w lipcu między Iranem a sześcioma mocarstwami (USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami).

Porozumienie zobowiązuje Iran do całkowitej rezygnacji z ewentualnych planów budowy bomby atomowej. W zamian za takie zobowiązanie Zachód zgodził się stopniowo znosić swoje sankcje gospodarcze wobec Iranu. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks