REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaIran. Proces korespondenta "Washington Post" 26 maja

Iran. Proces korespondenta „Washington Post” 26 maja

-

Korespondent Washington Post w Iranie Jason Rezaian (z prawej) i jego żona Yeganeh Salehi fot.STRINGER/EPA
Korespondent Washington Post w Iranie Jason Rezaian (z prawej) i jego żona Yeganeh Salehi fot.STRINGER/EPA

Korespondent amerykańskiego dziennika „Washington Post” w Teheranie Jason Rezaian, który od lipca 2014 roku przebywa w irańskim areszcie, ma stanąć przed sądem 26 maja – poinformowała we wtorek jego adwokatka.

Mający obywatelstwo irańskie i amerykańskie Rezaian, który pracuje dla „Washington Post” od 2012 roku, został zatrzymany w niejasnych okolicznościach 22 lipca 2014 roku i ma odpowiadać za działanie na szkodę bezpieczeństwa narodowego Iranu.

REKLAMA

Adwokatka dziennikarza Leila Ahsan powiedziała, że do sądu na ten sam dzień wezwano jego żonę Jegane Salehi, również dziennikarkę, i jeszcze jedną osobę; ta dwójka, zatrzymana razem z Rezaianem, została zwolniona za kaucją – pisze AFP.

W kwietniu agencja Associated Press informowała, powołując się na irańskie media, że Jason Rezaian został oskarżony o szpiegostwo i stanie przed irańskim trybunałem rewolucyjnym, który zajmuje się głównie sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa państwa.

Władze Iranu dotychczas nie podały oficjalnie powodów zatrzymania dziennikarza ani stawianych mu zarzutów. O uwolnienie trzech więzionych w Iranie obywateli USA, w tym Rezaiana, apelował – bezskutecznie – w połowie marca prezydent USA Barack Obama.

Stany Zjednoczone i Iran zerwały stosunki dyplomatyczne po rewolucji islamskiej z 1979 roku, która obaliła proamerykańskiego szacha Mohammada Rezę Pahlawiego. Relacje między obu krajami wciąż są napięte m.in. ze względu na irański program nuklearny. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2114954551 views

REKLAMA

2114954783 views

REKLAMA

REKLAMA

2116751173 views

REKLAMA

2114954923 views

REKLAMA

2114955022 views

Słynne polskie ordery

Taniec – język duszy

Kryzys w syropie

Wpadka przez pandemię

REKLAMA

2114955130 views