REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Irak. Niezapowiedziana wizyta ministra obrony USA

Irak. Niezapowiedziana wizyta ministra obrony USA

-

Ashton Carter (w środku) fot.Abir Sultan/EPA
Ashton Carter (w środku) fot.Abir Sultan/EPA

Minister obrony USA Ash Carter przybył w czwartek z niezapowiedzianą wizytą do Iraku, by ocenić na miejscu postępy zbrojnej kampanii przeciwko Państwu Islamskiemu, które w maju opanowało Ramadi, stolicę zdominowanej przez ludność sunnicką prowincji Anbar.

REKLAMA

Jest to pierwsza wizyta Cartera w Iraku od czasu, gdy w lutym objął stanowisko szefa Pentagonu. Zapowiedział, że spotka się zarówno z amerykańskimi dowódcami, jak i przedstawicielami władz Iraku, w tym z premierem Hajderem al-Abadim.

Zajęcie Ramadi rozciągnęło kontrolę Państwa Islamskiego na tereny doliny Eufratu na zachód od Bagdadu, co poważnie osłabiło prestiż Abadiego i wspieranej przez USA irackiej armii.

Carter zadeklarował, że chce dysponować “swoją własną uzyskaną na miejscu oceną kampanii” przeciwko Państwu Islamskiemu. “Przeprowadzę moje własne konferencje z naszymi dowódcami wojskowymi” – powiedział dziennikarzom przed odlotem do Bagdadu.

Utrata Ramadi była najpoważniejszą porażką armii irackiej od czasu zajęcia przez Państwo Islamskie latem ubiegłego roku znacznych obszarów północnego Iraku. Niepowodzenie to odsłoniło niedostatki złożonych głównie z szyitów irackich sił zbrojnych i postawiło pod znakiem zapytania zdolność zdominowanego przez szyicką większość rządu do przezwyciężenia międzywyznaniowych podziałów, wspierających ekspansję Państwa Islamskiego w prowincji Anbar.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks