REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaIrak. Kolejne ataki lotnictwa USA przeciwko islamistom

Irak. Kolejne ataki lotnictwa USA przeciwko islamistom

-

Amerykańskie lotnictwo dokonało w poniedziałek 15 ataków przeciwko pozycjom Państwa Islamskiego wokół strategicznej tamy koło Mosulu, drugiego co do wielkości miasta Iraku – poinformowała amerykańska armia.

W wyniku nalotów zniszczonych zostało dziewięć pozycji bojowych islamistów, punkt kontrolny, sześć pojazdów opancerzonych, lekki pojazd opancerzony, a także działo przeciwlotnicze zamontowane na pojeździe – poinformowało regionalne dowództwo sił USA (CENTCOM).

REKLAMA

W komunikacie napisano, że od 8 sierpnia Amerykanie przeprowadzili w Iraku 68 nalotów. Celem 35 z nich było udzielenie wsparcia irackiemu wojsku i siłom kurdyjskim w odbiciu zapory w Mosulu na północy kraju.

W niedzielę oddziały kurdyjskie wspomagane przez lotnictwo USA odbiły z rąk dżihadystów tę największą zaporę w kraju. Zaopatruje ona w wodę znaczną część Iraku, a elektrownia wodna na zaporze ma strategiczne znaczenie dla kraju. Dżihadyści zajęli ją 7 sierpnia i rozważali zniszczenie jej w celu zalania Bagdadu. Fala, która dotarłaby z północy do stolicy Iraku, miałaby kilka metrów wysokości.

Prezydent USA Barack Obama poinformował w niedzielę Kongres, że to on wydał zgodę na ataki amerykańskiego lotnictwa na pozycje islamistów wokół zapory wodnej, zapewniając, że będą miały one ograniczony zakres i czas trwania.

Od czerwca Irak stoi w obliczu ofensywy sunnickich dżihadystów z Państwa Islamskiego, którzy opanowali większość terytorium kraju na północy i zachodzie. Pod koniec czerwca islamiści ogłosili powstanie kalifatu na tych terenach, a także na okupowanych obszarach Syrii.

8 sierpnia Amerykanie rozpoczęli naloty na cele wojskowe islamistów w Iraku. Pozwoliły one oddziałom kurdyjskim na kontratak z kierunku Irbilu, stolicy autonomicznego okręgu kurdyjskiego na północy Iraku, w którego rejonie schroniło się 200 000 irackich uchodźców uciekających przed dżihadystami. W większości są to jazydzi – niemuzułmańska grupa etniczna, wyznająca eklektyczną religię – mordowani i traktowani ze szczególnym okrucieństwem przez bojowników Państwa Islamskiego.(PAP)

Zdjęcie: Myśliwce gotowe do lotu nad Irak fot.Neil Bryden/Mod/Handout/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2097977203 views

REKLAMA

REKLAMA

2097977436 views

REKLAMA

2099773828 views

REKLAMA

2097977579 views

REKLAMA

2097977680 views

REKLAMA

2097977790 views