REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Impeachment dla gubernatora w związku z restrykcjami epidemicznymi

Impeachment dla gubernatora w związku z restrykcjami epidemicznymi

-

Grupa republikanów z Ohio wnioskowała w stanowym parlamencie o wszczęcie procedury impeachmentu wobec gubernatora Mike’a DeWine’a. Ich zdaniem nakładane przezeń w związku z epidemią ograniczenia stanowią naruszenie praw obywatelskich i są sprzeczne z konstytucją.

Czworo republikanów z Izby Reprezentantów Ohio złożyło 12 artykułów impeachmentu przeciwko gubernatorowi DeWine, również republikaninowi. W ten sposób – jak twierdzi ta grupa lokalnych polityków – podejmują “wysiłek na rzecz przywrócenia rządów prawa” w ich stanie.

REKLAMA

Domagający się usunięcia gubernatora z urzędu utrzymują, że w reakcji na epidemię koronawirusa stanowa administracja podjęła działania sprzeczne z amerykańską konstytucją i nielegalnie ograniczyła swobody obywatelskie. Za tego rodzaju ograniczenie uważają np. nakaz zamknięcia niektórych branż, nakaz pozostania w domu czy wymóg noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Obowiązek zakrywania twarzy według autorów artykułów impeachmentu “wywołuje strach i zwraca sąsiadów przeciwko sąsiadom” oraz ma niekorzystny wpływ na gospodarkę, gdyż “ludzie boją się opuszczać swe domy”.

Ażeby DeWine został pozbawiony urzędu, za artykułami impeachmentu opowiedzieć musiałaby się wpierw zwykłą większością głosów stanowa Izba Reprezentantów, a następnie dwie trzecie Senatu stanu Ohio.

W sierpniu, gdy po stronie republikanów w Ohio rozgorzała debata na temat ewentualnego impeachmentu, DeWine deklarował, że nie obawia się takiego scenariusza. “Moim priorytetem jako gubernatora jest ochrona obywateli i przyspieszenie rozwoju naszej gospodarki” – mówił wówczas.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA