REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaHolder: policja w Ferguson musi być zreformowana

Holder: policja w Ferguson musi być zreformowana

-

Prokurator generalny USA Eric Holder oświadczył w piątek, że podległy mu resort sprawiedliwości wykorzysta wszystkie swoje uprawnienia aby doprowadzić do gruntownego zreformowania policji w Ferguson, w stanie Missouri, która – jak stwierdzono – kieruje się uprzedzeniami rasowymi.

Demonstracje w Ferguson fot.Larry W.Smith/EPA
Demonstracje w Ferguson fot.Larry W.Smith/EPA

„Jesteśmy gotowi wykorzystać wszystkie nasze uprawnienia aby doprowadzić do zmiany tamtejszej sytuacji” – powiedział Holder dziennikarzom. Dodał, że jeśli będzie to konieczne, resort sprawiedliwości będzie domagać się rozwiązania obecnej komendy policji w Ferguson.

REKLAMA

Większość mieszkańców Ferguson, należącego do aglomeracji St.Louis, stanowią Afroamerykanie.

Jak wynika z opublikowanego w tym tygodniu raportu Departamentu Sprawiedliwości, policja w Ferguson na szeroką skalę stosowała praktykę aresztowań i karała wysokimi mandatami czarnych mieszkańców Ferguson pod zarzutem wykroczeń drogowych. Raport stwierdza, że wywoływało to „toksyczną atmosferę” wokół policji i powodowało brak zaufania do policji oraz liczne napięcia w relacjach z mieszkańcami.

W sierpniu ub. roku w Ferguson doszło do długotrwałych gwałtownych protestów i rozruchów ulicznych po tym jak biały policjant Darren Wilson zastrzelił 18-letniego czarnoskórego nastolatka Michaela Browna.

Holder poinformował też, że specjalna grupa robocza administracji prezydenta Obamy zajmie się praktyką przetrzymywania w areszcie mieszkańców Ferguson, którzy zalegają z płatnościami wobec miasta.

Rząd federalny nie ma uprawnień aby bezpośrednio ingerować w politykę władz lokalnych, jednak – jak poinformował burmistrz Ferguson James Knowles – sprawa będzie omawiana na spotkaniach władz miasta z przedstawicielami resortu sprawiedliwości.

W razie braku porozumienia, resort sprawiedliwości zamierza wymusić reformy na drodze sądowej. (PAP)

REKLAMA

2114986530 views

REKLAMA

2114986762 views

REKLAMA

REKLAMA

2116783152 views

REKLAMA

2114986902 views

REKLAMA

2114987001 views

REKLAMA

2114987109 views