REKLAMA

2132719495 views

REKLAMA

2132719494 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaHistoryczny uścisk dłoni Obamy z szefem dyplomacji Iranu

Historyczny uścisk dłoni Obamy z szefem dyplomacji Iranu

-

Mohammad Javad Zarif  (w środku) fot.Chip Somodevilla/EPA
Mohammad Javad Zarif (w środku) fot.Chip Somodevilla/EPA

Prezydent USA Barack Obama i szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif uścisnęli sobie dłonie podczas 70. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ – pisze Reuters i podkreśla, że było to pierwsze od 30 lat spotkanie przywódcy USA z wysokim rangą irańskim urzędnikiem.

REKLAMA

Jak podkreśla we wtorek agencja Reutera, powołując się na anonimowego przedstawiciela władz Iranu, do krótkiego nieplanowanego wcześniej przywitania Obamy z Zarifem doszło w poniedziałek w siedzibie ONZ w Nowym Jorku tuż po przemówieniu prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

“To nie było wcześniej zaplanowane i stało się w ciągu kilku sekund” – zaznaczył irański urzędnik. Z kolei według irańskiej agencji prasowej ISNA Obama z Zarifem po prostu wpadli na siebie i uścisnęli sobie dłonie.

Dwa dni wcześniej także w Nowym Jorku doszło do pierwszego spotkania twarzą w twarz amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry’ego i Zarifa od podpisania w lipcu porozumienia między sześcioma światowymi mocarstwami (USA, Rosję, Chiny, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy) a Iranem w sprawie ograniczenia programu atomowego tego kraju.

Zarif oświadczył, że w dalszych rozmowach z Kerrym będzie się koncentrował przede wszystkim na kwestii wdrożenia przyjętego porozumienia, a jego kraj jest otwarty na dyskusję na odpowiednim forum o problemach regionu; wśród nich wymienił czwartkową tragedię podczas dorocznej pielgrzymki muzułmanów (hadżdżu) do Mekki i śmierć około 770 osób.

Iran i Stany Zjednoczone zerwały stosunki dyplomatyczne po rewolucji islamskiej w 1979 roku. Do wznowienia kontaktów doszło dopiero podczas negocjacji w sprawie irańskiego programu atomowego. Zawarta umowa przewiduje, że Iran radykalnie ograniczy swój program nuklearny, co ma uniemożliwić mu wyprodukowanie broni jądrowej. W zamian Zachód zobowiązał się do stopniowego znoszenia sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2129630970 views

REKLAMA

REKLAMA

2129630985 views

REKLAMA

REKLAMA

2131427305 views

REKLAMA

2129630995 views

REKLAMA

2129630998 views

REKLAMA

2129631002 views