0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaHistoryczne spotkanie szefów dyplomacji USA i Kuby

Historyczne spotkanie szefów dyplomacji USA i Kuby

-

Bruno Rodriguez (z lewej) i John Kerry fot.Glen Johnson/US Department of State/EPA
Bruno Rodriguez (z lewej) i John Kerry fot.Glen Johnson/US Department of State/EPA

Sekretarz stanu USA John Kerry i minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodriguez spotkali się w czwartek czasu miejscowego w stolicy Panamy. Było to pierwsze od ponad 50 lat spotkanie przedstawicieli obu krajów na tak wysokim szczeblu.

REKLAMA

Według agencji Reutera rozmowy trwały ponad dwie godziny i zakończyły się ok. godz. 23.30 czasu miejscowego (godz. 6.30 czasu polskiego w piątek).

“Sekretarz Kerry i kubański minister spraw zagranicznych Rodriguez odbyli dziś długą i konstruktywną rozmowę. Obaj zgodzili się, że poczyniono postępy oraz że będziemy kontynuować współpracę, by uregulować nierozwiązane kwestie” – poinformował wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA.

Było to pierwsze spotkanie szefów dyplomacji obu państw od 1958 roku, kiedy w formalnych rozmowach uczestniczyli sekretarz stanu John Foster Dulles i minister Gonzalo Guell. Ostatnie spotkanie wysokiej rangi przedstawicieli władz USA i Kuby miało miejsce rok później, w kwietniu 1959 roku, między wiceprezydentem USA Richardem Nixonem i Fidelem Castro, ówczesnym premierem Kuby. Od tamtej pory relacje na linii Waszyngton-Hawana systematycznie się pogarszały.

Czwartkowe spotkanie szefów dyplomacji USA i Kuby to kolejny krok do odbudowania relacji między obu krajami w ramach normalizacji stosunków ogłoszonej w grudniu 2014 roku przez prezydenta USA Baracka Obamę. Rozmowy odbyły się na dzień przed rozpoczynającym się w piątek w Panamie VII Szczytem Ameryk, na którym może dojść do spotkania Obamy i kubańskiego przywódcy Raula Castro.

Wcześniej w czwartek źródła w senackiej komisji spraw zagranicznych podały, że amerykański Departament Stanu zarekomendował Obamie usunięcie Kuby z listy państw sponsorujących terroryzm. Miałoby to znaczenie symboliczne, ale też umożliwiłoby Kubie korzystanie z amerykańskiego systemu bankowego oraz innych form współpracy gospodarczej.

USA umieściły komunistyczny kraj na liście sponsorów terroryzmu w 1982 roku, oskarżając reżim kubański o popieranie baskijskich separatystów z organizacji ETA oraz kolumbijskiej lewicowej partyzantki FARC. Ostatnio jednak Departament Stanu USA oceniał, że związki Kuby z ETA rozluźniły się, a Hawana stara się wypracować pokojowe porozumienia między FARC a rządem Kolumbii.

Prezydent Obama poprosił Departament Stanu o rekomendacje w sprawie usunięcia Kuby z listy państw wspierających działalność terrorystyczną 17 grudnia ubiegłego roku ogłaszając zwrot w trwającej od ponad 50 lat polityce izolacji Kuby. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121777481 views

REKLAMA

REKLAMA

2121777501 views

REKLAMA

REKLAMA

2123573821 views

REKLAMA

2121777512 views

REKLAMA

2121777521 views

REKLAMA

2121777525 views