REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaGubernator Teksasu zapowiedział zatrzymanie stanowych kongresmenów

Gubernator Teksasu zapowiedział zatrzymanie stanowych kongresmenów

-

Republikański gubernator Teksasu Greg Abbott zapowiedział w poniedziałek, że deputowani Demokratów, którzy w poniedziałek wyjechali ze stanu, by zablokować reformę prawa wyborczego, zostaną po powrocie zatrzymani i zmuszeni do udziału w obradach stanowego parlamentu.

“Jak tylko wrócą do stanu, zostaną zatrzymani i zawiezieni z powrotem na (teksański – PAP) Kapitol” – zapowiedział Abbott w wywiadzie dla telewizji Fox News.

REKLAMA

Republikanin odniósł się w ten sposób do poniedziałkowego wyjazdu do Waszyngtonu 51 stanowych kongresmenów z Partii Demokratycznej. Opuszczając stan w trakcie specjalnej sesji teksańskiej Izby Reprezentantów, politycy uniemożliwili zebranie kworum i w ten sposób zablokowali przegłosowanie kontrowersyjnej reformy prawa wyborczego, ograniczającego m.in. możliwość głosowania korespondencyjnego.

Teksańska konstytucja pozwala na użycie policji stanowej, by zmusić deputowanych do stawienia się w Izbie w przypadku braku kworum, ale jest to możliwe tylko jeśli znajdują się oni na terenie stanu. To już drugi raz, kiedy teksańscy Demokraci – będący w mniejszości w stanowej legislaturze – zastosowali podobną taktykę, by zablokować ten sam projekt ustawy. Poprzednim razem, pod koniec maja, opuścili gmach Kapitolu tuż przed wymaganym terminem jej przyjęcia. Wcześniej tę taktykę stosowali też Republikanie w Oregonie, starając się zablokować ustawę dotyczącą zmian klimatu.

Choć obecna specjalnie zwołana sesja teksańskiego parlamentu kończy się 7 sierpnia, Abbott zapowiedział, że będzie zwoływał kolejne, jeśli parlamentarzyści do tego czasu nie wrócą do stanu.

Determinację deklarują też jednak Demokraci. “Jesteśmy zdeterminowani, by zabić tę ustawę” – oświadczył we wtorek szef klubu partii Chris Turner.

Teksańska ustawa jest jedną z kilku inicjatyw legislatur stanowych kontrolowanych przez Republikanów, mającą na celu ograniczyć możliwości oddania głosu poza lokalami wyborczymi. Projekt przewiduje m.in. dodatkowe wymagania do głosowania pocztą, ograniczenie godzin oddawania głosu w ramach wczesnego głosowania czy zakaz głosowania “drive-thru” – nowej metody wprowadzonej przez władze Houston, gdzie głos można było oddać bez wysiadania z samochodu.

Zdaniem Republikanów celem reform jest zwiększenie zabezpieczenia wyborów przed fałszerstwami. Demokraci twierdzą, że chodzi o utrudnienie głosowania mniejszościom. Teksas, drugi najludniejszy stan USA, od dekad jest zdominowany przez Republikanów, jednak zachodzące w stanie zmiany demograficzne faworyzują Demokratów i mogą wkrótce zmienić dotychczasowy rozkład sił politycznych.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2119314341 views

REKLAMA

2119314432 views

REKLAMA

REKLAMA

2121110783 views

REKLAMA

2119314495 views

REKLAMA

2119314550 views

Bękarty wojny

Loty nad lodową pustynią

Świat na haju

Urodził się, by być Wielkim

REKLAMA

2119314590 views