REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaGubernator Karoliny Płd. zaapelowała o usunięcie flagi Konfederacji sprzed budynku parlamentu

Gubernator Karoliny Płd. zaapelowała o usunięcie flagi Konfederacji sprzed budynku parlamentu

-

fot.John Taggart/EPA
fot.John Taggart/EPA

Gubernator Karoliny Płd. Nikki Haley zaapelowała w poniedziałek o usunięcie flagi Konfederacji sprzed budynku parlamentu stanowego w stolicy stanu Columbii mówiąc, że jest to „symboli, który dzieli”. Prezydent Obama weźmie udział w pogrzebie jednej z ofiar masakry w Charleston.

„Nadszedł moment, w którym możemy powiedzieć, że ta flaga, chociaż jest integralną częścią naszej przeszłości, nie reprezentuje przyszłości naszego wielkiego stanu” – powiedziała Haley na konferencji prasowej w Columbii odległej o ok. 161 km od Charleston.

REKLAMA

Haley, która jest republikanką, oświadczyła też, że sądzi, iż „usunięcie symbolu, który nas dzieli pozwoli nam pójść naprzód”.

Podobny pogląd wyraził biały burmistrz Charleston Joseph Riley. „Flaga Konfederacji już od dawna uważana jest za symbol nienawiści. Jest kawałkiem historii i jej miejsce jest w muzeum” – powiedział.

Flaga skonfederowanych stanów Południa, które walczyły ze stanami Unii podczas Wojny Secesyjnej (1861-65) powiewała przed gmachem parlamentu Karoliny Południowej przez ubiegłe 50 lat, ale już od pewnego czasu coraz głośniej domagano się jej usunięcia.

Usunięcia flagi domagają się zwłaszcza czarnoskórzy mieszkańcy stanu, którzy traktują ją jako symbol rasizmu i niewolnictwa, które istniało w stanach Południa. W sobotę kilka tysięcy osób zebrało się przed gmachem parlamentu żądając usunięcia flagi.

Natomiast zwolennicy flagi Konfederacji, którzy często umieszczają ją przed swoimi domami, na koszulkach, lub na zderzakach samochodów, argumentują, że jest ona symbolem historii i kultury Południa a także wyrazem pamięci ok. 480 tys. poległych podczas Wojny Secesyjnej żołnierzy skonfederowanych stanów.

Sprawa nabrała dodatkowej wymowy po niedawnej masakrze w kościele w Charleston podczas której 21-letni Dylann Roof zastrzelił 9 Afroamerykanów. Przed dokonaniem tej zbrodni Roof umieścił w sieci swoje zdjęcia z flagą Konfederacji. Prowadzący śledztwo traktują tę zbrodnię jako „popełnioną z nienawiści” oraz jako „akt terroryzmu”. Badane są jednak także wątki wskazujące, że Roof popełnił ją z powodu nienawiści do Afroamerykanów.

Biały Dom poinformował w poniedziałek, że prezydent Barack Obama, pierwszy Afroamerykanin na tym stanowisku, uda się w piątek do Charleston, gdzie wygłosi przemówienie pożegnalne na pogrzebie jednej z ofiar masakry, pastor Clementy Pinckney, która była także senatorem stanowym. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109562123 views

REKLAMA

REKLAMA

2109562355 views

REKLAMA

REKLAMA

2111358746 views

REKLAMA

2109562496 views

REKLAMA

2109562595 views

REKLAMA

2109562703 views