REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Gubernator Kalifornii krytykuje powiaty za odmrażanie gospodarki

Gubernator Kalifornii krytykuje powiaty za odmrażanie gospodarki

-

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom skrytykował we wtorek dwa powiaty na północy stanu, które zezwoliły od poniedziałku na wznawianie działalności przez m.in. restauracje, siłownie i zakłady fryzjerskie. Stopniowo odmrażać gospodarkę władze stanu planują od piątku.

“Oni popełniają wielki błąd. Narażają społeczeństwo na ryzyko” – oświadczył Newsom, mówiąc o hrabstwach Yuba oraz Sutter. Podkreślił, że stanowią one wyjątki, gdyż “zdecydowana większość Kalifornijczyków przestrzega zasad”.

REKLAMA

2147483647 clicks

Do wtorku w Kalifornii zmarło 2381 osób zakażonych koronawirusem. Ten zamieszkany przez blisko 40 mln osób stan na Zachodnim Wybrzeżu  był jednym z pierwszych dotkniętych na szerszą skalę przez epidemię. Odnotowywany tu obecnie współczynnik 6 zgonów na 100 tys. mieszkańców jest jednak wielokrotnie niższy niż w stanach Nowy Jork (129), New Jersey (93), Massachusetts (61) czy Connecticut (74).

“Miliony Kalifornijczyków odpowiedziały na wezwanie, by zostać w mieszkaniach i dzięki nim możemy zaczynać przechodzenie do kolejnego etapu prowadzącego do zmiany nakazu pozostawania w domu” – ogłosił Newsom. Od piątku – zgodnie z decyzją gubernatora – działalność w Kalifornii wznowić będą mogły m.in. sklepy odzieżowe, kwiaciarnie i księgarnie.

Reprezentujący Partię Demokratyczną polityk podkreślił zarazem, że “wirus wciąż jest groźny”. “Nie wracamy do normalności. To nowa normalność z dostosowaniami i zmianami, aż do odporności na chorobę i szczepionki” – ostrzegł.

Władze powiatu Yuba oraz Sutter chcą odmrażać gospodarkę własnym tempem. “Na północy stanu spełniliśmy kryteria do otwarcia i nie będziemy czekać na San Francisco czy Los Angeles, by to zrobić” – poinformował James Gallagher z władz lokalnych Yuba City.

Od poniedziałku inspektor sanitarny powiatów Yuba i Sutter Phuong Luu zezwoliła na wznawianie działalności m.in. przez restauracje, zakłady fryzjerskie oraz centra handlowe.

“Covid-19 jest groźny, ale to nie jedyny problem zdrowotny” – przekazała w swym komunikacie Luu. “Nie możemy czekać na szczepionkę, nie odnotowując radykalnych szkód dla społeczności. Konsekwencją czekania będą dodatkowe problemy zdrowotne spowodowane stresem i dylematami osób z ograniczonymi finansami czy kupić potrzebne do życia jedzenie czy leki. Jako inspektor sanitarny dwóch powiatów muszę myśleć o całym spektrum zdrowia naszej społeczności” – argumentowała.

W swoim planie otwierania gospodarki gubernator Newsom zakłada, że niektóre powiaty będą mogły pozwolić sobie na więcej niż inne. Wydany przez niego nakaz pozostania w domu – jak wskazują sondaże – popiera większość Kalifornijczyków.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

2131952284 views

REKLAMA

REKLAMA

2131952299 views

REKLAMA

REKLAMA

2133748619 views

REKLAMA

2131952309 views

REKLAMA

2131952312 views

REKLAMA

2131952316 views