REKLAMA

2132172889 views

REKLAMA

2132172888 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaGubernator Cuomo zagrożony impeachmentem, ustawodawcy stanu Nowy Jork rozpoczęli dochodzenie

Gubernator Cuomo zagrożony impeachmentem, ustawodawcy stanu Nowy Jork rozpoczęli dochodzenie

-

Zgromadzenie Stanowe Nowego Jorku rozpoczęło dochodzenie w sprawie impeachmentu gubernatora Andrew Cuomo oskarżonego m.in. o molestowanie seksualne. Do jego ustąpienia wzywają kongresmani reprezentujący stan na Kapitolu.

Przewodniczący Zgromadzenia Stanu Nowy Jork, Carl Heastie, upoważnił komisję ds. sądownictwa do rozpoczęcia śledztwa. Stwierdził, że będzie uprawniona do przesłuchiwania świadków i żądania o przedłożenie stosownych dokumentów.

REKLAMA

W czwartek za usunięciem Cuomo ze stanowiska opowiedziało się w liście, ponad 55 stanowych prawodawców. Senator stoi też pod zarzutem zaniżenia w początkowych raportach danych na temat liczby seniorów zmarłych z powodu koronawirusa.

„Budżet, walka z Covid-19 i ponowne uruchomienie gospodarki zależą od jasnego i godnego zaufania przywództwa. (…) W świetle przyznania się przez gubernatora do niewłaściwego zachowania i ustaleń dotyczących zmienionych danych dotyczących zgonów wywołanych przez Covid-19 w domu opieki stracił on zaufanie opinii publicznej i ustawodawstwa stanowego” – pisali cytowani przez stację CBS ustawodawcy.

Gubernator zakwestionował kierowane pod jego adresem zarzuty o zaniżanie statystyk dotyczących zgonów w domach spokojnej starości i wysyłanie na powrót do tych ośrodków osób, które w szpitalach poczuły się lepiej, choć nie były jeszcze całkowicie wyleczone.

Jak podkreślał, zgony osób starszych, które miały miejsce poza domami opieki senioralnej, były ujmowane w innych rubrykach, a odsyłanie starszych ludzi do domu w sytuacji, gdy w szpitalach nowojorskich brakowało łóżek stało się koniecznością.

Cuomo odrzucił też zarzuty o molestowanie seksualne. Przyznał, że jego bezpośredni sposób bycia mógł stawiać kobiety w niekomfortowej sytuacji. Wykluczył jednak, że “kogokolwiek dotykał w niewłaściwy sposób”. Przeprosił też za swoje zachowanie.

Apele o rezygnacją gubernatora nasiliły się w ślad za szóstym już, uważanym za najpoważniejsze, oskarżeniem przez kobietę o molestowanie seksualne lub niewłaściwe zachowanie. Niezidentyfikowana pracowniczka mówiła, że kiedy wezwał ją do swej rezydencji, by pomogła mu rozwiązać problem techniczny związany z telefonem komórkowym, włożył jej rękę pod bluzkę i obmacywał.

Także w tym przypadku Cuomo zaprzeczał. Nazwał oskarżenie ohydnym.

„Nie mam zamiaru mówić o szczegółach tego ani żadnego innego zarzutu, biorąc pod uwagę trwające dochodzenie, ale jestem przekonany o wyniku raportu prokuratora generalnego” – powiedział gubernator.

Dochodzenie prokuratora generalnego Letitii James toczy się niezależnie od procedury impeachmentu.

W piątek do rezygnacji Cuomo nawoływała większość Demokratów reprezentujących Nowy Jork na waszyngtońskim Kapitolu. Byli pośród nich m.in. członkowie Izby Reprezentantów Alexandria Ocasio-Cortez, Antonio Delgado, Jerry Nadler oraz Carolyn B. Maloney.

Jak podkreśla „Washington Post” główni politycy amerykańscy, od przywódcy większości demokratycznej w Senacie Chucka Schumera, po przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i Biały Dom, wstrzymali się z osądem. Wzywali do ustalenia najpierw faktów.

W minionym tygodniu gubernator oznajmił, że nie złoży rezygnacji. Jego biuro zobowiązało się do współpracy w dochodzeniu prokuratora generalnego stanu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2129437337 views

REKLAMA

REKLAMA

2129437352 views

REKLAMA

REKLAMA

2131233672 views

REKLAMA

2129437362 views

REKLAMA

2129437365 views

REKLAMA

2129437369 views