REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaGeorgia: Plaża oficjalnie tylko dla sportu - ludzie udają ćwiczenia, policja kontrole

Georgia: Plaża oficjalnie tylko dla sportu – ludzie udają ćwiczenia, policja kontrole

-

Oficjalnie na plaży w Tybee Island w Georgii można jedynie spacerować i uprawiać sport. Zasady mają egzekwować policyjne patrole na quadach. Na dźwięk silników niektórzy podrywają się z ręczników i udają ćwiczenia. Tych, którzy się zagapili policjanci i tak często oszczędzają.

Zamiarem lokalnych władz nie jest bezwzględne egzekwowanie przepisów, ale stworzenie atmosfery przypominającej o szczególnych czasach. Dlatego też niektóre wejścia na plażę zabarykadowano, umieszczając obok informacje na temat tego, jak dbać o bezpieczeństwo w czasach epidemii.

REKLAMA

Dla zmierzających nad ocean Amerykanów nie stanowi to większego problemu. Przez ogrodzenia przeskakują i dzieci, i dorośli. Nie tylko z piłkami i dyskami frisbee, ale również z ręcznikami oraz przenośnymi lodówkami. Maseczek nie ma prawie nikt.

Lokalni mieszkańcy skok wykonują bez zawahania. Przybysze z innych stanów nieśmiało podpytują ich, czy aby na pewno jest to dozwolone, czy nie grozi za to mandat i jak należy zachowywać się na plaży. Po krótkiej rozmowie często nawzajem pomagają sobie w przeskakiwaniu z palącego od słońca betonu na drewniany podest.

„W taką pogodę jest bardzo łatwo ulec pokusie pójścia na plażę” – mówi PAP mężczyzna, któremu przyjazd z Charleston w Karolinie Południowej zajął 2,5 godziny. W jego stanie oraz na Florydzie powoli też otwierają się plaże. Ta w Tybee Island dostępna jest dla wszystkich od początku kwietnia, zdecydował o tym gubernator stanu. Zamknięto ją 20 marca po głosowaniu w lokalnej radzie miejskiej.

„Polityka plażowa” w USA budzi nie tylko spore zainteresowanie mediów, ale i kontrowersje. Plażowicze twierdzą, że ich sposób wypoczynku jest „bezpieczniejszy niż zakupy” i że „nie da się ciągle przebywać w izolacji”. Często przytaczają też argumenty o konieczności utrzymania, zwłaszcza w trakcie epidemii, dobrej formy fizycznej, czemu sprzyjać ma przebywanie na plaży.

Na piasku w Tybee Island widać wielu biegaczy, piechurów i grających w piłkę. Ludzie zachowują między sobą zalecaną odległość, przechadzają się samotnie lub w parach. Nie brakuje jednak również opalających się na siedząco czy na leżąco.

To właśnie ich wyłapują policyjne patrole na quadach. Funkcjonariusze w maseczkach wzywają łamiących zasady do ruchu. Przy niektórych zatrzymują się na chwilę, ale czasem jedynie przejeżdżają w pobliżu zachęcając gestami do ćwiczeń lub w ogóle nie zwracają im uwagi.

Niektórzy, by uniknąć konfrontacji z władzą, na dźwięk silnika podrywają się z ręczników i udają rozciąganie. Po przejeździe quadów znów spokojnie na nich się kładą. „Nie grożą żadne mandaty, to i tak jedynie ostrzeżenia” – uspokoją ratownik morski Andy.

Mężczyzna przyznaje, że ma nadzieję, że od początku maja – gdy skończy się w Georgii nakaz pozostania w domu – „wszystko wróci do normy”, a turyści znów wypełnią plaże. W ciągu ostatniego miesiąca ruch turystyczny w Tybee Island odnotował rekordowy spadek – koronawirus odstraszył przyjezdnych bardziej niż zdarzające się tutaj od czasu do czasu ataki rekinów.

Z Savannah Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

2109272034 views

REKLAMA

2109272266 views

REKLAMA

REKLAMA

2111068657 views

REKLAMA

2109272407 views

REKLAMA

2109272506 views

REKLAMA

2109272614 views