REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaGenerał sił kosmicznych: Rosja i Chiny codziennie atakują amerykańskie satelity na orbicie

Generał sił kosmicznych: Rosja i Chiny codziennie atakują amerykańskie satelity na orbicie

-

Amerykańskie satelity na orbicie są celem codziennych ataków ze strony Chin i Rosji – powiedział w wywiadzie dla „Washigton Post” gen. David Thompson, wiceszef operacji kosmicznych Space Force. Generał przyznał, że Chiny przegoniły już Rosję w kosmicznym wyścigu zbrojeń i czynią bardzo szybkie postępy.

Jak powiedział Thompson gazecie, rządowe satelity USA każdego dnia zmagają się z „odwracalnymi” i „niekinetycznymi” atakami Chin i Rosji, np. za pomocą laserów, cyberataków i zagłuszaczy sygnałów.

REKLAMA

„Zagrożenia naprawdę rosną i rozszerzają się każdego dnia. To jest ewolucja działań, które trwają od długiego czasu” – powiedział wojskowy. „Jesteśmy w punkcie, w którym istnieje cały szereg sposobów, za pomocą których nasze systemy kosmiczne mogą być zagrożone” – dodał.

Generał odmówił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy dochodziło także do nieodwracalnych ataków na satelity. Dodał jednak, że w 2019 roku Rosjanie wysłali swoją maszynę „niebezpiecznie blisko” satelity szpiegowskiego USA, po czym pojazd zmienił kurs i przeprowadził próbę broni antysatelitanej, wyrzucając cel i strzelając do niego pociskiem.

Thompson ocenił jednak, że pod względem zdolności w kosmosie, Chiny już dawno przegoniły Rosję i rozwijają je w tempie, które pozwoli również przeskoczyć USA w ciągu kilku lat. Dodał, że Pekin wysyła obecnie na orbitę dwukrotnie więcej satelitów niż Ameryka.

„Wciąż jesteśmy najlepsi na świecie jeśli chodzi o zdolności. Ale oni szybko nas doganiają. Jeśli nie zaadaptujemy swojego podejścia, powinniśmy być zaniepokojeni już pod koniec dekady” – powiedział.

„Washington Post” notuje, że przedstawiciele amerykańskiej administracji zwrócili się do chińskich władz o rozpoczęcie rozmów na temat kontroli zbrojeń nuklearnych oraz zbrojeń w kosmosie, ale według strony amerykańskiej Chiny nie są tym zainteresowane. Z kolei Chiny i Rosja twierdzą, że to USA są największą przeszkodą w uregulowaniu kosmicznej rywalizacji.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2114999924 views

REKLAMA

2115000156 views

REKLAMA

REKLAMA

2116796546 views

REKLAMA

2115000296 views

REKLAMA

2115000395 views

REKLAMA

2115000503 views