REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka General Motors: przed rokiem 2020 samochody prawie bez kierowcy

General Motors: przed rokiem 2020 samochody prawie bez kierowcy

-

Koncern General Motors ocenia, że jeszcze przed końcem bieżącej dekady zacznie produkować samochody, które będą mogły w znacznej mierze obyć się bez kierowcy. 

fot. Jeff Kowalsky/PAP/EPA
fot. Jeff Kowalsky/PAP/EPA

REKLAMA

Inżynierowie GM opracowali system pod nazwą “Super Cruise”, który wykorzystuje do sterowania samochodem radar i kamery i umożliwia samoczynne utrzymywanie się pojazdu na pasie ruchu. Ponadto utrzymuje bezpieczną odległość od samochodów znajdujących się z przodu, a w razie potrzeby może całkowicie zatrzymać samochód.

Podobne systemy oferują już także inni producenci m. in. Mercedes, BMW i należący do Toyoty Lexus. Jednak według dyrektora ds. elektroniki i technologii aktywnego bezpieczeństwa GM Johna Cappa, systemy te nie umożliwiały kompleksowego sterowania autem przy pomocy komputerów.

W środę inżynierowie GM zaprezentowali dziennikarzom działanie systemu “Super Cruise” na próbnym torze w Milford, niedaleko Detroit, w stanie Michigan. System wymaga jeszcze – jak przyznali – pewnych poprawek, ale wyposażony w niego SUV Cadillac SRX sprawował się całkiem dobrze.

Capp powiedział, że usprawnienia wymaga m. in. współpraca systemu z kierowcą, który nadal będzie sprawował ogólną kontrolę nad pojazdem i będzie mógł w każdej chwili przejść do sterowania ręcznego. System, przydatny zwłaszcza podczas jazdy autostradą, ma być najpierw montowany w Cadillakach (luksusowej marki GM), ale w przyszłości prawdopodobnie trafi do innych pozostałych modeli.

Zdaniem inżynierów samochody, które będą mogły zupełnie obejść się bez kierowcy pojawią się za 20-30 lat.

 (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Tajemniczy obelisk

Słoń pustelnik

Pfizer i Wrocław

Zagadka trupa z Somerton

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks