REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaGeneral Electric oferuje 12,5 mld euro za przejęcie części koncernu Alstom

General Electric oferuje 12,5 mld euro za przejęcie części koncernu Alstom

-

Amerykański koncern General Electric (GE) zaoferował 12,5 mld euro za przejęcie branży energetycznej Alstomu – poinformowała w środę ta francuska firma. Dzień wcześniej złożenie Francuzom oferty zapowiedział niemiecki Siemens, stawiając jednak pewne warunki. 

fot.Christophe Karaba/PAP/EPA
fot.Christophe Karaba/PAP/EPA

Jak informuje agencja dpa, Siemens wystąpił o rozmowy z członkami kierownictwa Alstomu i o udostępnienie mu na cztery tygodnie danych firmy. Dopiero potem chce wystąpić z konkretną propozycją. Francuski koncern zapewnił w środę, że Niemcy otrzymają dostęp do potrzebnych im informacji.

REKLAMA

Rada nadzorcza Alstomu ma przeanalizować ofertę GE do końca maja. Szef francuskiego koncernu Patrick Kron powiedział, że współpraca z Amerykanami może doprowadzić do powstania bardziej konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Pozostała część francuskiego koncernu miałaby się skoncentrować na branży transportowej; Alstom jest m.in. producentem szybkich pociągów TGV.

Agencja dpa pisze, że Siemens jest gotów przekazać Alstomowi swą branżę kolejową – budowę szybkich pociągów ICE i lokomotyw, jeśli w zamian będzie mógł przejąć od francuskiego koncernu jego branżę energetyczną – elektrownie, odnawialne źródła energii, linie przesyłowe. Wartość interesujących Siemensa części Alstomu szacuje się na 10-11 mld euro.

Według dpa rząd francuski jest krytycznie nastawiony do przejęcia koncernu Alstom przez GE, ponieważ obawia się o miejsca pracy i o lokalizację ośrodków decyzyjnych. Z kolei szef Alstomu Patrick Kron jest uważany za przeciwnika kontraktu z Niemcami. W przeszłości – przypomina dpa – ewentualne połączenie Alstomu z Siemensem nazwał potworem z Loch Ness.

Eksperci są zdania, że pozostawiony sam sobie Alstom praktycznie nie miałby szans utrzymania się na rynku światowym. Krytycy zarzucają głównemu akcjonariuszowi Alstomu – Martinowi Bouyguesowi, szefowi koncernu Bouygues, że nie umożliwił wystarczająco wielkich inwestycji. Alstom jest „za mały i zbyt europejski” – cytuje dpa opinię analityków.

Dpa zwraca uwagę, że w ostatnich miesiącach Alstom potajemnie negocjował z GE ewentualne przejęcie. Gdy wyszło to na jaw, rząd francuski zareagował oburzeniem i dał do zrozumienia, że preferuje Siemensa.

Amerykańskie i francuskie media wyrażają jednak opinię, że Alstom skłania się ku General Electric, choć szanse Siemensa nie są jeszcze przekreślone. (PAP)

REKLAMA

2107601463 views

REKLAMA

REKLAMA

2107601695 views

REKLAMA

2109398086 views

REKLAMA

2107601836 views

REKLAMA

2107601935 views

REKLAMA

2107602043 views