REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaGen. Dunford ostrzega przed szturmem na syryjski Idlib

Gen. Dunford ostrzega przed szturmem na syryjski Idlib

-

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford ostrzegł we wtorek, że poważny atak syryjskiej armii na będącą w rękach rebeliantów prowincję Idlib na północnym zachodzie Syrii doprowadziłby do katastrofy humanitarnej.

Zamiast tego zalecił przeprowadzenie tam zakrojonych na mniejszą skalę operacji przeciwko tamtejszym bojownikom.

REKLAMA

“Jeśli dojdzie do poważnych operacji wojskowych, możemy spodziewać się katastrofy humanitarnej, i myślę, że wszyscy chcielibyśmy tego uniknąć” – powiedział gen. Dunford dziennikarzom podczas podróży do Aten.

Wojska syryjskie, wspierane przez siły irańskie i rosyjskie, przygotowują się do zbrojnej ofensywy na Idlib. Problem tej ostatniej dużej rebelianckiej enklawy w Syrii zaostrza stosunki między Rosją a Zachodem.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał we wtorek kontrolowany przez rebeliantów, w tym dżihadystycznych bojowników, Idlib “gniazdem terrorystów”. Uznał, że ostrzeżenia prezydenta USA Donalda Trumpa przed szturmem na tę enklawę “nie uwzględniają całościowej sytuacji w Syrii”.

W sobotę Rosja rozpoczęła wielkie manewry swoich sił zbrojnych z udziałem ponad 25 okrętów i statków pomocniczych oraz ok. 30 samolotów na Morzu Śródziemnym.

Organizacja Narodów Zjednoczonych zwróciła się do Damaszku i Moskwy, aby wstrzymały przygotowania do definitywnego szturmu i dały czas na rozważenie alternatywnych rozwiązań.

Wojska prezydenta Syrii Baszara el-Asada zwróciły się w kierunku tej enklawy po odbiciu, przy wsparciu rosyjskich sił zbrojnych, rebelianckich terytoriów na południu kraju. Wielu bojowników z tych regionów, w tym ze Wschodniej Guty, skierowano właśnie do Idlibu. (PAP)

Na zdjęciu: gen. Joseph Dunford fot.Michael Reynolds/EPA

REKLAMA

2122570824 views

REKLAMA

REKLAMA

2122570841 views

REKLAMA

REKLAMA

2124367161 views

REKLAMA

2122570851 views

REKLAMA

2122570857 views

REKLAMA

2122570861 views