REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaFuzja Amazonu z Postem

Fuzja Amazonu z Postem

-

Wiadomość o sprzedaży dziennika “Washington Post” miliarderowi Jeffowi Bezosowi, który wprawdzie niewiele ma wspólnego z dziennikarstwem, ale jest za to autentycznym pionierem handlu internetowego i twórcą słynnego Amazon.com, jest szeroko komentowana jako wydarzenie, które może wyznaczyć kierunek, w jakim będzie podążać prasa, borykająca się z konkurencją ze strony wszechmocnego internetu.

Budynek Washington Post w Waszyngtonie fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA
Budynek Washington Post w Waszyngtonie fot. Jim Lo Scalzo/PAP/EPA

“Washington Post”, określany w czasach swej świetności jako statek flagowy prasy amerykańskiej, miał swój wkład w łamanie blokady informacyjnej, jaką władze PRL narzuciły społeczeństwu po 13 grudnia 1981 roku. Redakcja “Posta”, jako jedna z nielicznych w USA, miała w czasie stanu wojennego swojego korespondenta w Warszawie. Był nim Michael Dobbs. W latach 1980-1982 był on szefem biura “Washington Post” w Polsce. Jego relacje tłumaczone na język polski  były nadawane przez “Głos Ameryki”, a Dobbs po powrocie do Stanów Zjednoczonych uchodził za znawcę tematyki polskiej. Lansował, między innymi, opinię, że Jaruzelskiego nie można uznać ani za bohatera ani za zdrajcę, a z perspektywy historycznej generał jest postacią bardzo skomplikowaną.

REKLAMA

Amerykanom “Washington Post” kojarzy się najbardziej z aferą Watergate. To właśnie dziennikarze “Posta”, Carl Bernstein i Bob Woodward, wykryli Watergate. Skandal doprowadził do ustąpienia z urzędu prezydenta Richarda Nixona. Carl Bernstein, zdobywca nagrody Pulitzera za artykuł na temat afery Watergate, nie krył swojego smutku w związku z przejęciem „Washington Post” przez właściciela Amazonu. Widzi on jednak w tym wydarzeniu szansę na pogodzenie dotychczasowych wartości gazety z nowymi technologiami.

Dla dotychczasowego właściciela „Posta”- Dona Grahama – oddanie gazety, nawet za ćwierć miliarda dolarów, nie było z pewnością wydarzeniem radosnym, ale zmiana wydawcy daje tytułowi większe szanse na przetrwanie. Jej nowy właściciel, Jeff Bezos jest jednym z bogów internetu. Pojawił się dosłownie znikąd i dokonał całkowitej transformacji handlu detalicznego. A ponieważ, jako człowiek stosunkowo młody i nie obciążony tradycyjnym podejściem do prasy, może dokonać zmian znacznie łatwiej niż ci, którzy wychowali się na codziennych gazetach.

Nie ulega wątpliwości, że zmiany w prasie będą wytyczane przez media elektroniczne. Na kilka dni przed podaniem wiadomości o sprzedaży „Washington Post” opublikowano wyniki badań, z których wynika, że w latach 2010-2013 dorośli Amerykanie zwiększyli czas spędzany codziennie na urządzeniach mobilnych, nie licząc komórkowych rozmów telefonicznych, z 24 minut w roku 2010 do 2 godzin 21minut w roku 2013. Oznacza to wzrost o blisko 2 godziny dziennie, co przekłada się na niezłe pieniądze. W górę poszły, w związku z tym, akcje Facebooka , który umiejętnie spożytkował na potrzeby reklam dodatkowy czas spędzany przez jego użytkowników.

Wojciech Minicz

REKLAMA

2115054280 views
Poprzedni artykułRenowacja torowiska Blue Line
Następny artykułCzosnek dobry na wszystko

REKLAMA

2115054512 views

REKLAMA

REKLAMA

2116850902 views

REKLAMA

2115054652 views

REKLAMA

2115054751 views

REKLAMA

2115054859 views