REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka "FT": spotkanie Trump-Putin w Argentynie bez amerykańskiego tłumacza

“FT”: spotkanie Trump-Putin w Argentynie bez amerykańskiego tłumacza

-

Na spotkaniu prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina w czasie listopadowego szczytu G20 w Argentynie nie było tłumacza ze strony amerykańskiej – podaje w środę brytyjski “Financial Times”, powołując się na źródła. Liderom towarzyszyli Melania Trump i tłumacz Putina.

Putin i Trump rozmawiali bez tłumacza i stenografa ze strony amerykańskiej przez kilka minut na koniec jednego z wydarzeń w ramach G20 – powiedziały “FT” osoby bliskie sprawie.

REKLAMA

Doradcy Trumpa wyjaśnili, że była to jedna z kilku “nieformalnych” rozmów z przywódcami innych państw, przeprowadzonych przez Trumpa tego wieczoru.

Według strony rosyjskiej spotkanie trwało ok. 15 minut i dotyczyło kwestii międzynarodowych, w tym incydentu na Morzu Azowskim, do którego doszło kilka dni wcześniej, i konfliktu w Syrii. Prezydenci mieli też mówić o tym, kiedy może odbyć się ich oficjalne spotkanie.

Departament Stanu odmówił podania szczegółów dotyczących rozmowy.

“Decyzja sprzed dwóch miesięcy o spotkaniu z Putinem i potencjalnym omówieniu delikatnych kwestii bez doradców i tłumacza z Białego Domu może wzbudzić kolejne podejrzenia dotyczące związków Trumpa z Kremlem” – pisze “FT”, przypominając o dochodzeniu prokuratora specjalnego Roberta Muellera w sprawie Russiagate, czyli ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku i kontaktów osób z otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla.

W tym miesiącu amerykański “Washington Post” podał, że Trump nie chciał podzielić się szczegółami dotyczącymi wcześniejszych rozmów z Putinem, w tym w czasie spotkania na szczycie G20 w Hamburgu w 2017 roku, podczas którego również nie korzystano z usług tłumacza ze strony amerykańskiej. Wyjaśniano wtedy, że tłumacz Trumpa nie zna języka rosyjskiego.

Trump zaprzeczył temu, że próbuje zataić szczegóły kontaktów, podkreślając, że takie nieformalne rozmowy w czasie szczytów są normą. “Cały czas są takie spotkania, to nic nadzwyczajnego” – mówił. (PAP)

fot.MICHAEL REYNOLDS/EPA-EFE/REX/Shutterstock

2 KOMENTARZE

  1. Obama z ówczesnym prezydentem Rosji Medvedevem też rozmawiał bez tłumacza. Siedzieli razem przy stoliku i Obama myśląc, że mikrofony są wyłączone zaoferował po wybraniu na drugą kadencję szerszą współpracę i większą elastyczność. Medvedew odpowiedział, że przekaże tą informację Putinowi, który wtedy był premierem, ale faktycznie nadal władcą Rosji.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA